profil

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?

poleca 85% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Myślę, że starożytne ideały mają wielką wartość dla człowieka współczesnego. Głównymi cechami bohatera starożytnego były męstwo, piękno fizyczne, odwaga, dobre wychowanie, wykształcenie i patriotyzm oraz siła.

Każdy człowiek przez całe swoje życie na ziemi ma do przebycia drogę którą sam sobie wyznacza. Jeżeli postępuje zgodnie z własnym sumieniem, z normami moralnymi oraz zgodnie z prawem może być dla potomnych przykładem osoby godnej naśladowania.

Każdy wiek, każda kultura niesie ze sobą wzorce osobowe, które są aktualne i istnieją do dziś. Literatura, film oraz malarstwo potwierdzają tę filozofię postępowania:

Czytając "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego znajdujemy tam postać Marcina Borowicza jako głównego bohatera, który walczy z własnymi słabościami i nie poddaje się rusyfikacji, która może go zniszczyć.

Oglądając film pt. "Gladiator" zwracamy uwagę na postać wspaniałego wojownika, który walczy, aby odzyskać wolność swoją i swoich przyjaciół.

Dobrym przykładem jest także film "Patriota" opowiadający o człowieku, który jest gotowy oddać młode życie za swoją ojczyznę.

Również trafnym przykładem jest Harry Potter jako główny bohater popularnej książki J.K. Rowling. Niedoświadczony chłopiec uczący się w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie stawia czoło potężnej energii najsilniejszego z czarnoksiężników Lorda Voldemorta, pokonując swoje "słabe strony".

Antycznym odpowiednikiem powyżej wymienionych postaci jest m.in. Hektor i Odyseusz. Odyseusz swoją tułaczką pokazał, że dążenie do celu zawsze "przynosi owoce". Leopold Staff przywołał historię Odysa, by w sposób prosty, ale trafny pokazać, że los Odyseusza jest losem każdego z nas. Hektor, który przełamał lęk dla ratowania własnego honoru stanął do walki z Achillesem. Pomimo przegranej uznano go za bohatera.

We współczesnych czasach istnieje taki odpowiednik Achillesa. Jest to "Supermen" niezniszczalny wojownik walczący o dobro, występujący w wielu filmach i komiksach.

W malarstwie jest też przykład ideałów starożytnych. Dedal był symbolem rozwoju technicznego i ciągłych starań, aby świat był lepszy. Breugel wykorzystał ten motyw i namalował obraz pt. "Upadek Ikara". na którym śmierć Ikara została przedstawiona jako niezauważona.

Uważam, że podanymi przykładami potwierdziłem myśl, że ideały antyczne znajdują swoje odpowiedniki w świecie współczesnej literatury, filmu, malarstwa i w życiu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury