profil

Nazizm i Komunizm

poleca 85% 455 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nazizm, niemiecka odmiana faszyzmu, i komunizm, czyli ideologia głosząca likwidację ucisku i wyzysku klasowego, są tematami mojej pracy. Mówi się, że nazizm i komunizm to ideologie pogardy i śmierci. Czy tak jest naprawdę ?


Nazizm, to nazwa nadawana niemieckiemu faszyzmowi; jako kierunek światopoglądowy i ideologia nazizmu była zlepkiem koncepcji elitarystycznych i rasistowskich, usiłujących uzasadnić prawa Niemiec do podbijania innych narodów, i do panowania nad światem. Tak o nazizmie mówi encyklopedia, jego ideologia polegała na wpajaniu Niemcom, że należą do rasy panów. Nazywali się oni rasą aryjską, lepszymi ludmi. Przyznawali sobie prawo do niszczenia wspaniałych dziedzictw kulturowych i historii okupowanych krajów. Byli bezwzględni i nieugięci, zaciekle dążyli do zwycięstwa i podporządkowania sobie świata. Wtedy nie zdawali sobie jeszcze sprawy, jak straszną i godną pogardy tworzą historię, aż do rozstrzygnięcia II wojny światowej: kiedy to oni musieli uznać wyższość innych.


Nazizm doprowadził do masowych mordów na Żydach, do powstania obozów koncentracyjnych i do „skaleczenia” psychiki ogromnej ilości ludzi. Wiele pozostało na to dowodów, lecz najważniejszym są słowa ludzi którzy przeżyli tamten czas: „ (...) Przed szopą leżą ułożone w duży stos zwłoki dzieci, od jednodniowych do mniej więcej trzyletnich.(...) Obraz ten prześladuje mnie jak zły sen(...)”. Cytat ten pochodzi z zapisków szofera Szwajcarskiej Misji Lekarskiej, który przyjechał do getta. Jeden dzień pobytu tam sprawił, że ten człowiek nie zaśnie do końca życia. Taki był właśnie nazizm.


Drugą ideologią pogardy i śmierci jest komunizm, który prowadzi do osiągnięcia przez społeczeństwo socjalistyczne likwidacji wyzysku i ucisku klasowego. Czytając te słowa każdy człowiek uzna, że ta ideologia jest dobra. Niestety jest inaczej. Naprawdę, to w każdym państwie w którym kierowano się ideologią komunizmu, rozwinął się totalitaryzm czyli system sprawowania rządów polegający na kontrolowaniu przez władze danego państwa wszystkich przejawów życia społecznego. Komunizm zaprowadzał nowy porządek w funkcjonowaniu niezależnych państw. „ Zżerał ” demokrację od środka i doprowadzał do władzy nieodpowiednich ludzi. Najlepszym tego przykładem była polityka ZSRR przed rozpadem czyli przed 1989 rokiem. W tamtym czasie nie można było się bezpiecznie poruszać po ulicach. Ludzie pracowali w ciężkich warunkach na klasę rządzącą, która oddawała im z tego tylko niewielką cząstkę. Wrogów politycznych zabijano lub wywożono na Sybir. Nikt nie potrafił się temu sprzeciwić...i to było najgorsze. Po upadku komunizmu krajom europejskim nie udawało się podnieść z kryzysu i załamania przez niego wywołanego. Wszystko trzeba było budować od początku, od zera.


Podsumowując, zgadzam się z tym, że Nazizm i komunizm to ideologie pogardy i śmierci. Myślę, że człowiek drugi raz nie popełni tego samego błędu i nie pójdzie za głoszącymi te ideologie ludmi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty