profil

Związek miłości i cierpienia. Porównaj realizację tego motywu w wybranych utworach literackich okresu modernizmu i wcześniejszych epok.

poleca 85% 159 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Związek miłości i cierpienia. Porównaj realizację tego motywu w wybranych utworach literackich okresu modernizmu i wcześniejszych epok.


Miłość i cierpienie to dwa odwieczne tematy poetów. W okresie modernizmu miłość jest lekarstwem na ból istnienia. Np. w erotykach Tetmajera takich jak : „Lubię kiedy kobieta” miłość jest ukazana jako zmysłowe doznania, które pozwalają uciec od bezsensu egzystencji-od cierpienia. Działają jedynie doraźnie. Jednak w wierszach Tetmajera miłość ociera się jednak o cierpienie. Miłość z jednej strony pozwala oderwać się od bólu, z drugiej strony zaś rodzi pustkę i nicość. Wnioskiem jest jednak fakt iż miłość nie może być lekiem na rozpacz, gdyż ukazuje ludzki tragizm i odkrywa wieczna walkę między duszą i ciałem.
Inny obraz związku miłości i cierpienia jawi nam się z „Ludzi bezdomnych”. Tu miłość nie była lekiem na cierpienie, lecz jego źródłem. Tomasz Rudym był rozdarty wewnętrznie: nie wiedział co ma robić! Kochał Joasię ale jednocześnie pragnął pomagać biednym ludziom i spłacać „dług przeklęty”. Z drugiej zaś strony Joasi bardzo kochała Tomasza, ale nie była w stanie przeciwstawić się jego marzeniom. I tak więc miłość stała się źródłem cierpienia.
Związek miłości i cierpienia znacznie naznaczył się w dobie romantyzmu. Tam bohater romantyczny (np. Werter z „cierpienia młodego Wertera”) kocha szaleńczo w samotności. Np. Werter chociaż kocha na zabój, zachowuje się szlachetnie! Nie próbuje pozyskać Lotty siłą, nie zabiega również o jej wdzięki bo wie że ma narzeczonego. Woli cierpieć w samotności.
Również inny jest obraz miłości i cierpienia w okresie pozytywizmu. Np. w „Lalce” B Prusa miłość wiąże się z cierpieniem ponieważ jest niespełniona i taką być nie może. Tu cierpi Stanisław ponieważ wciąż wymyśla nowe pomysły jak zbliżyć się do Izabeli i zwrócić na siebie jej uwagę. Żadne z jego działaś nie przynoszą efektu i tu właśnie przychodzi cierpienie.

Tak więc miłość i cierpienie przeplatają się od wieków w literaturze rożnych epok.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta