profil

Charakterystyka porównawcza Edypa i Makbeta.

drukuj
poleca 84% 730 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Podany fragment opisuje wystąpienie króla Edypa, na zgromadzeniu ludowym. Które to zebranie zostało zwołane w sprawie mordu dawnego króla, a zarazem ojca Edypa, Lajosa.
Otóż główny bohater dramatu Sofoklesa to Edyp. Jednak w przytoczonej części „Króla Edypa” występują 3 główne postaci : Edyp, Kreon oraz wiesz Tejrezjasz.
Edyp – mądry, troskliwy i wyrozumiały władca, zdobył „posadę” rozwiązując zagadkę Sfinksa. Trafia na tron niespodziewanie, jednak rządzi mądrze, rozumnie oraz rozważnie a ponadto martwi się o swoich poddanych „O biedne dzieci, ja wiem, czego wy chcecie, wiem że cierpią wszyscy (…) a z całym miastem cierpi moja dusz.”
Głównymi atutami króla były pozytywne cechy charakteru takie jak wspomniana opiekuńczość, współczucie, troska oraz poczucie odpowiedzialności. Wszystko to wyraża się w wyżej wymienionym fragmencie tekstu, jak i w słowach Edypa – „przecie mnie bolą ich troski,” Jednak nie są to jedyne plusy ówcześnie panującego. Podstawową cechą osobowości Władcy był honor oraz cnota ( „i już bym cię srogą skarał za to karą, chroni cię od niej jedynie twa starość”) , ale w czasie wspomnianego wcześniej dochodzenia, ślepy wieszcz oznajmia Edypowi, iż to on zabił własnego ojca. Widomość ta wstrząsa Królem. Następuje chwilowe załamanie nerwowe, depresja paranoidalna oraz mania prześladowcza, po czym „pojawia” się diametralna zmiana postępowania…
Edyp robi się wybuchowy, brakuje mu samokrytyki, a na domiar złego staje się podejrzliwy. Dowodzą tego słowa „Czy to wymysły twoje, czy Kreona ?”. Jednak tytułowy bohater dalej trzyma poziom, wciąż jest honorowy. Jednoznacznie przyznaje się do winy i odchodzi na wygnanie, które było karą dla mordercy.
Po drugiej stronie mamy Makbeta. Wysoko postawionego magnata, który przejął tron, organizując zamach stanu. Zabija każdego kto stał na jego drodze do władzy. Jednak pomimo tego jest to człowiek honorowy i odważny, ponieważ całe postępowanie wobec drogi do tronu było spowodowane przepowiednią.
Po przejęciu tronu w Makbecie coś pęka. Targają nim wyrzuty sumienia, mściwość i przeogromny strach , który staje się powodem mordu jeszcze kilku osób. Pomimo tego wszystkiego Makbet pod koniec dramatu podejmuje wyzwanie i staje do walki końcowej. Ginie po zagorzałym pojedynku na rapiery, wykazuje się jednak odwagą i honorem.
Pomimo wielu różnic miedzy Edypem a Makbetem łączy ich jedno – ambicje. Aczkolwiek Edyp jako władca jest troskliwy i dobry a Makbet ? No cóż tego o nim powiedzieć nie można. Jego rządy są chaotyczne, niesprawiedliwe i egoistyczne.
Ponadto nasi bohaterowie zdobywają władzę w 2 różne sposoby :
- Edyp zasiada na tronie, dzięki sprytowi i przebiegłości( odpowiada na
zagadkę Sfinksa).
- Makbet zabija panującego króla i przejmuje władzę. Wykazuje przy tym dość nieudolną chytrość.
Obydwaj bohaterowie dramatów są podporządkowani jednak temu samemu czynnikowi – Przepowiedni. Jest to główny motor napędowy zdarzeń. W obydwu przypadkach, los okazał się przewrotny, a życie potwierdziło że jest tylko grą !


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
14.3.2007 (16:36)

wielkie dzięx dla tego co przygotował tą prace no przeciez bym nad tym ze 2 dni siedziała a tak w pół godzinki przepisałam wielkie dzięx POLECAM ocena oczywiście 6