profil

Poeta współczesny jako Orfeusz.

poleca 85% 208 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Zbigniew Herbert Orfeusz

Orfeusz stanowi bardzo znaną postać, zarówno dla świata starożytnego jak i współczesnego, przedstawiany jako geniusz, sztuki lirycznej mityczny poeta działał pod patronatem muz i samego Apollina, według podań swoją poezją potrafił obłaskawić nawet dzikie bestie. Obecnie, imię Orfeusz stało się pojęciem zamiennym dla słowa poeta, liryk.

Porównując współczesnego poetę do Orfeusza najważniejszym jest pamiętać, że Orfeusz był poetą mitycznym, w dosłownym tego słowa znaczeniu, a więc podania na jego temat również mają charakter mityczny, co oczywiście nie znaczy iż są one kłamliwe, jednak różnica pomiedzy prawdą mityczną a prawdą rzeczywistą polega na różnicy wartości, które postrzegane są jako ważne i którym owa prawda pozostaje wierna, w prawdzie mitycznej chodzi o wierność ideałom, nie faktom. Samo to powinno nam uzmysłowic, ze porównywanie poety czasów obecnych do Orfeusza jest wręcz niemożliwością, bo jak porównać zwykłego śmiertelnika, do nieugasłego antycznego ideału poetyckiego wspieranego dodatkowo całym panteonem bóstw sztuki?

Powstało wiele utworów poświęconych mitycznemu poecie, zarówno w starożytności jak i teraz, czytając je możemy dopatrzyć się wielu różnych, a wręcz skrajnych interpretacji osoby Orfeusza. Przykładowo Zbigniew Herbert w swoim utworze H.E.O przedstawia Go jako zwykłego człowieka, ukazuje nieco karykaturalną postać umęczonego ciągłym śpiewem dziecinnego i żyjącego we własnym świecie poety. Sprowadzając mityczne bóstwo poezji do rangi mazgajowatego mężczyzny, Herbert przybliża nam tą postać, pozwalając zapomniec o wiekowej otoczce chwały i ideałów, która wokół niej narosła

Opierając się na utworze Herberta, można powiedzieć, że poeta współczesny być może bardzo rózni się od Orfeusza jeśli chodzi o samą rozpoznawalność, czy rangę, nawiązując po raz kolejny do mitycznego charakteru poety, jednak biorąc pod wzgląd intencję i cel tworzenia a przez to i sam sposób bycia różnica jest niewielka. Zarówno współczesny poeta jak i mityczny Orfeusz jest całkowicie poświęcony swojemu dziełu, w poezji odzwierciedla swoje życie, utrwala chwile i uczucia, które uważa za ważne, za pomocą starannie dobranych słów przekazuje nam swoje spostrzeżenia na temat świata i uwrażliwia nas na piękno, którego nie dostrzegamy w pośpiechu życia codziennego.

Kolejnym utworem rozpatrującym problem Orfeusza jest „Orfeusz w piekle XX wieku” Józefa Wittlina, który stanowi niemały kontrast do interpretacji osoby mitycznego poety Zbigniewa Herberta. Wittlin opisuje Orfeusza, stawiając Go w świetle mitów, jako genialnego twórcę, twierdząc iż żaden z współczesnych poetów nie może Się z nim równać.

Ja przychylam się bardziej do odbioru Józefa Wittlina i uważam, ze Orfeusz będąc mityczną postacią taką powinien pozostać, a odniesienie do współczesności ma tylko jedno:

Nadal stanowi ideał i kwintesencję pojęcia poeta.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty