profil

Biblia i poeta o mądrości - we fragmencie "Księgi Mądrości" w tłumaczeniu Czesława Miłosza i w wierszu "Zaklęcie" Czesława Miłosza

poleca 85% 402 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ludzie od wieków próbują posiąść mądrość. Jedni by być bliżej celu robią to poprzez opanowanie filozofii inni przez ciągłe podróże oraz czytając książki. Jednak mało kto sobie zadaje pytanie czym ta mądrość tak naprawdę jest. Odpowiedź na to pytanie możemy odnaleźć w „Księdze Mądrości” w tłumaczeniu Czesława Miłosza, oraz jego wierszu „Zaklęcie”.

Czesław Miłosz w tłumaczeniu „Księgi Mądrości” opowiada o wielkości i potędze mądrości. Uważa, że jest ona ponad wszystko. Przecenia ją przez najróżniejsze przedmioty: od złota i srebro po zdrowie i piękność. Uważa, że jest ona ważniejsza od światła, gdyż jasność bijąca od mądrości nigdy nie ustaje. Autor pisze również, że wszelkie dobra przyszły wraz z pojawieniem się jej cyt. „Wszelkie dobra przyszły z nią razem do mnie i niepoliczone bogactwa wziąłem z jej rąk”, z tego cytatu można wywnioskować, że gdy się ją posiądzie to przyjdą również z nią inne korzyści. W wierszu tym Czesław Miłosz chciał pokazać, że mądrość jest ważniejsza od zbędnych nam bogactw, wysokich pozycji w społeczeństwie itp. gdyż jeśli ją mamy to nie będą nam one potrzebne, będziemy się radowali tym, że ją posiadamy. A rzeczy takie jak: bogactwa, wysokie pozycje, zdrowie będziemy mieli tylko przez pewien okres a mądrość zachowamy na zawsze.

W wierszu „Zaklęcie” Czesława Miłosza autor przyrównuje mądrość do wartości człowieka. W tekście Miłosz stara się przekazać, że mądrość jest najważniejszą wartością, gdyż to ona ustanawia wszelkie wartości. To ona ustanawia wszelkie idee w języku cyt. „ On ustanawia w języku powszechne idee I prowadzi nam rękę, więc piszemy z wielkiej litery Prawda i Sprawiedliwość, a z małej kłamstwo i krzywda”. Pokazane jest również, że mądrość staje zawsze po dobrej stronie cyt. „ On jest ponad to co jest wynosi co być powinno, Nieprzyjaciel rozpaczy, przyjaciel nadziei”. Nie rozróżnia również różnicy między ludźmi innej rasy (każdy jest równy) cyt. „On nie zna Żyda ni Greka niewolnika ni pana(...)”. W tekście jest również wspomniane o filozofii cyt. „ Piękna i bardzo młoda jest Filo-Sofija I sprzymierzona z nią poezja w służbie Dobrego” mowa tu o tym, jak szybko mądrość staje się ważna w życiu człowieka, gdyż tak młoda nauka jak filozofia nabrała tak dużego znaczenia w życiu człowieka. Wiersz ten mówi o tym, że mądrość jest najważniejszą ze wszystkich wartości, gdyż to ona je wszystkie kształtuje i ma na nie duży wpływ.

„Księga Mądrości” w tłumaczeniu Miłosza przyrównuje mądrość, do rzeczy bardziej materialnych np. bogactwa, wysokich pozycji, klejnotów, złota, srebra itp. Wiersz „Zaklęcie” porównuje mądrość do wartości człowieka. Jednak mądrość wszystkie te wartości przewyższa, gdyż to ona je wszystkie kształtuje, ona ustanawia wszystkie idee. Oba teksty mówią o tym samym, można z nich wyciągnąć te same wnioski, jednak mówią o mądrości w nieco inny sposób. Z obu tych wierszy można wywnioskować, że mądrość jest najważniejszą wartością w życiu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy