profil

Świat nie jest dla ludzi prostych, potrafi ich tylko krzywdzić. Wiersz czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś".

poleca 85% 189 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ówczesny świat określany jest przez większość jako okrutny. Inni twierdzą, że jest piękny. Niestety tak naprawdę dziesiejsze czsy są raczej odzwierciedleniem zła, niż dobra.
Trudno jest żyć ludziom prostym, którzy zostali wychowani w duchu uczciwości, wzajemnej pomocy, miłości do bliżniego, wrazliwości... . Wszystkich tych wartości nie mogą odnaleźć w środowiskach swego życia. Właśnie ci prości ludzie kierujący się zasadami moralnymi są krzywdzeni przez innych. Nie potrafią sie oni obronić. Są wykorzstywani, choć czesto nie zdają sobie z tego sprawy. Uważają za swój obowiązek pomóc bliźniemu który zadaje im ból.
Krzywdzicielom cierpienie prostego człowieka zdaje sie sprawiać satysfakcję, poczucie własnej wartości. Daje im przekonanie o swojej władzy. Jednak tak naprawdę są to ludzie źli, żądni pochlebstw, mający pogardliwy stosunek do ludzi.
Na szczęście istnieją jeszcze ci "prości ludzie" dzięki którym świat nabiera lepszych barw.


Na podstawie wiersza Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś". Zadanie z podręcznika do j. polskiego. "Świat nie jest dla ludzi prostych, potrafi ich tylko krzywdzić"

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury