profil

Rzeczpospolita w XVII w.

poleca 84% 1132 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Zygmunt August

Rzeczpospolita w XVII w.


1.Rzeczpospolita szlachecka za pierwszych Wazów

Nowa dynastia.
Po śmierci Stefana Batorego królem został królewicz szwedzki Zygmunt III Waza ,siostrzeniec Zygmunta Augusta.Jako katolik i zwolennik kontrreformacji był nie lubiany w protestanckiej Szwecji ,dlatego Szwedzi usunęli go z tronu.Jego polityka doprowadziła do licznych wojen Polsko-Szwedzkich.
Zygmunt III Waza przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy , ponieważ była ona położona bardziej w centrum kraju oraz z Warszawy miał łatwiejszy kontakt ze Szwecją.

Interwencja polska w Rosji.
Po śmierci Iwana IV Groźnego Rosja przeżywała okres niepokoju i zamętu.Po kilkunastu latach z pomocą magnatów Polskich carem został Dymitr Samozwańca ,którego rządy wzbudzały niezadowolenie i dlatego został on zabity. Carem został wybrany wówczas przedstawiciel bogatej szlachty rosyjskiej (bojar) Wasyl Szujski. Wówczas Zygmunt III wypowiedział w 1609 r.
wojnę Rosji.W roku 1610 hetman Stanisław Żółkiewski odniósł zwycięstwo pod Kłuszynem.Zygmunt III przeciwstawił się aby carem Rosji został jego syn po przyjęciu wiary prawosławnej.Zygmunt III chciał sam zostać carem i narzucić Rosji katolicyzm i zwierzchnictwo papierza.W skutek powstania Rosjan przeciwko wojskom polskim doszło do zawarcia rozejmu ,a Rzeczpospolita zatrzymała część ziem białoruskich za Dnieprem z miastem Smoleńsk.

Wojny z Turcją (Cecora)
Po zdobyciu Konstantynopola w XV w. Turcja stała się wielką potęgą i zaczęła zagrażać państwom europejskim.Na terenie Mołdawii dochodziło do licznych najazdów Tatarów krymskich ze strony tureckiej i kozaków mieszkających na Ukrainie ze strony Rzeczpospolitej.W roku 1620 sułtan wypowiedział Polsce wojnę.W przegranej bitwie pod Cecorą zginął bohatersko hetman Stanisław Żółkiewski.W rok po bitwie pod Cecorą ruszyła nawała turecka na Polskę.Hetman Jan Karol Chodkiewicz po bohaterskiej obronie Chocimia zawarł z Turkami pokój na warunkach korzystnych dla Polski.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta