profil

Wpływ pola elektromagnetycznego na organizmy żywe

poleca 89% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Swoją pracę rozpocznę od odpowiedzi na pytanie: „Czym jest pole magnetyczne?”

Pole magnetyczne - właściwość przestrzeni, w którym na umieszczone w nim magnesy lub przewodniki, przez które przepływa prąd elektryczny lub poruszające się ładunki elektryczne, działają siły magnetyczne; Pole to w każdym punkcie charakteryzowane jest przez wektory: natężenia pola, indukcji magnetycznej i natężenie pola magnetycznego.

Każda komórka, tkanka, narząd naszego organizmu wytwarza pole elektromagnetyczne, które pozostają w harmonii z polem magnetycznym Ziemi i oddziaływaniem z kosmosu.
Naturalne pola magnetyczne występują we Wszechświecie od jego początków.
Towarzyszyły powstaniu pierwszych form życia, odegrały wielką rolę w procesie ewolucji.
Dziś pole magnetyczne naszej planety zaburzone jest ogromną liczbą sztucznych pól wytwarzanych przez urządzenia zasilane prądem. Zakłóca on naturalne pole organizmu, w wyniku czego komórki przestają normalnie funkcjonować, z coraz większym trudem utrzymują wewnętrzną równowagę biologiczną. Zaburzenia w środowisku wewnętrznym człowieka powoduje spadek energii życiowej, gorsze przyswajanie składników odżywczych, zaburzenia procesów metabolicznych. Skutkiem tego jest występowanie chorób. Możemy o nie obwiniać także technikę, ponieważ jej rozwój wnosi do naszego codziennego życia nowe, coraz to liczniejsze źródła promieniowania elektromagnetycznego. Jego oddziaływanie na organizm człowieka jest trudne do ustalenia, na dodatek skutki promieniowania nie są natychmiastowe.
Należy sądzić, iż promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące od źródeł naturalnych nie jest szkodliwe dla organizmów żywych. Jak wynika z czysto fizycznej analizy oddziaływania tych pól na żywe komórki wynika, że jest ono bardzo małe i nie wywołuje w organizmie żadnych wyraźnych zmian.
Inaczej sprawa ta wygląda, gdy promieniowanie elektromagnetyczne pochodzi ze źródeł sztucznych, będących rezultatem działania człowieka, kiedy natężenie, częstotliwość i inne parametry zależą tylko od jego woli. Możemy do nich zaliczyć chociażby sprzęty towarzyszące nam w życiu codziennym (odbiorniki TV, monitory komputerowe, kuchenki mikrofalowe, telefony bezprzewodowe i komórkowe, anteny nadawcze radiostacji, radary, linie energetyczne wysokiego napięcia).
Najczęstszymi objawami promieniowania elektromagnetycznego pochodzących ze sztucznych źródeł w odniesieniu do człowieka mogą być następujące objawy:
• zaburzenia snu,
• bóle głowy,
• brak możliwości skupienia,
• pogorszenie wzroku,
• zmiana ciśnienia krwi,
• zmęczenie nieadekwatne do wysiłku (objaw często występujący u dzieci i młodzieży).

Jednak każdy organizm reaguje indywidualnie i posiada różną odporność na działanie tego rodzaju promieniowania.
Organami najbardziej wrażliwymi na promieniowanie elektromagnetyczne są: oczy, głowa, najmniej - ręce i nogi.
Odkryto również szkodliwy wpływ na zwierzęta i rośliny. Poprzez sztuczne zmiany pola magnetycznego, zwierzęta tracą całkowicie orientację. Izolowanie organizmów od wpływów ziemskiego pola magnetycznego powoduje zakłócenie ich biorytmów życia.
Mogę stwierdzić, iż pole magnetyczne i elektromagnetyczne nie jest szkodliwe, lecz tylko wtedy, gdy jest ono naturalne. Jednak w czasach obecnych wręcz niemożliwością jest spotkanie z takim polem, oddziaływają na nie zazwyczaj jakieś ‘sztuczne czynniki’. Tak, więc w czasach obecnych każde pole jest szkodliwe dla organizmu, gdyż nie mamy tu do czynienia z czystą naturą..

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty