profil

Uzasadnij, że Hamleta można nazwać tragedią zemsty

poleca 86% 127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stwierdzenie, że Hamlet jest tragedią zemsty jest jak najbardziej trafne. Przez cały czas kiedy toczy się dramat mamy do czynienia z zemstą. Hamlet nie potrafił się pogodzić ze śmiercią swego ojca oraz tym, że "zdradziła" go jego własna matka.
Gertruda, bo tak miała na imię królowa Danii, w bardzo krótkim czasie, właściwie po upływie kilku tygodni została żoną swojego szwagra. Główny bohater po spotkaniu z duchem ojca nabrał pewności, że chce pomścić jego śmierć. Jednak w jego psychice rodziło się wiele wątpliwości. Toczyły się ciągłe walki między dobrem i złem, ponieważ książe z natury był dobrym i szlachetnym człowiekiem. Postanowił udawać chorego psychicznie, aby nikt nie nabrał podejrzeń, że ma zamiar się zemścić.
Kolejnym argumentem mówiącym o tym, że tragedia jest tragedią zemsty jest wątek Ofelii, narzeczonej Hamleta oraz jej brata Laertesa. Ofelia, odrzucona przez Hamleta oraz po tym jak dowiedziała się o śmierci swego ojca, popada w szaleństwo i topi się. Wtedy wraca żądny zemsty Laertes.
Istotnym faktem jest również to, że kiedy król Klaudiusz podejrzewa, że Hamlet się czegoś domyśla, postanawiado zabić. W zamku toczy się walka między Laertesem, który obwinia Hamleta i śmierć Ofelii i samym Hamletem. Król uważa, że Laertes zabije Hamleta mieczem pomazanym trucizną, ponieważ to on umie nim władać. Jednak podczas pojedynku mężczyźni zamieniają się mieczami, co doprowadza do tego, że obaj umierają. Hamlet zdążył jeszcze zabić swego ojczyma. Gertruda również umiera, otruta winem z trucizną.
Powracam więc do mojej tezy, że "Hamleta" można nazwać tragedią zemsty. Świadczą o tym wydarzenia jakie zostały przeze mnie opisane oraz treść dramatu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi