profil

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

Czas przemija, człowiek rodzi się, żyje, mijają mu minuty, godziny, upływają lata. W rezultacie strudzony swym życiem, w którym nieodzownie do czegoś dążył umiera. Czy może być zadowolony, gdy wie, że coś po sobie zostawił, coś, dzięki czemu inni będą mogli czerpać korzyści, wspominać go? Każdy z nas otrzymuje taką szanse w chwili narodzin. Przez całą egzystencje na ziemi ma do przebycia drogę, którą sam sobie wyznacza. Zadając sobie pytanie: czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego? Odpowiem, że tak ponieważ to właśnie filozofia i etyka, które mają swój początek w starożytności, dały początek naszej obecnej europejskiej kulteurze.
Bohater opisany przez Greków był osobą różniącą się w szczególny sposób od szarej masy społeczeństwa. Sam wybiera drogę i za wszelką cenę dąży do wypełnienia swojej misji. Bohatera określano mianem herosa, który dokonywał czynów wykraczający poza możliwości zwykłego śmiertelnika. Kierował się zwykle dobrem ludzkości, niekiedy kosztem samego siebie jak np. uczynił to Prometeusz, który za obdarowanie ludzi ogniem skazany został na cierpienie. Mimo znaczącego wzrostu fantastyki w opowieściach o dzielnych herosach ich zachowania stały się fundamentem modelunkowym bohatera, do którego nawiązywali twórcy każdej epoki, a zwłaszcza współcześni autorzy. Inspiracją dla tych twórców stanowią mity.
Dobrym tego przykładem była walka w obronie Warszawy w czasie II wojny światowej opisana w "Kamieniach na Szaniec" A. Kamińskiego. Główni bohaterowie tej powieści: Alek, Zośka i Rudy odznaczali się niewiarygodnym patriotyzmem i odwagą. Ich postawa wydaje się być bardzo podobna do wzorców antycznych.
Czytając "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego odnajdujemy tam postać podobną do starożytnych bohaterów. Marcin Borowicz, bohater Syzyfowych prac walczył z własnymi słabościami. Zrozumiał ze nie można się poddawać rusyfikacji. Mogli byśmy go porównać do jednego z wojowników greckich- Hektora, który przełamał lęk, przestał unikać Achillesa i stanął z nim do walki. Pomimo przegranej, uznano go za bohatera.
W starożytności wykształciła się również filozofia, która stworzyła podstawy wielu nauk przyrodniczych między innymi fizyki i biologii. Dzięki niej człowiek mógł rozwijać swój umysł i samego siebie. Wiedza zdobyta przez człowieka, przy użyciu własnego rozumu, dawała różnorodne poglądy na wiele nurtujących ludzi kwestii i pytań.
Dla człowieka współczesnego bardzo ważną żeczą w życiu jest nauka, to właśnie w starożytnej Grecji powstawały pierwsze ośrodki zdobywania wiedzy, które były pierwowzorem współczesnych szkół.
W świetle przytoczonych przykładów uważam, że starożytne ideały są cenne dla człowieka współczesnego. W codziennym życiu nie mamy czasu ma zastanawianie się nad ich rolą w naszej egzystencji. Być może dlatego ze jesteśmy zbyt zabiegani i zapracowani. Musimy jednak pamiętać ze człowiek został stworzony do określonych prac, ale także ma swój świat marzeń, w którym dawne ideały zajmują ważne miejsce i to one kształtują naszą osobowość.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury