profil

Czy Kreon jest bohaterem tragicznym? - rozprawka

poleca 85% 391 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy Kreon jest bohaterem tragicznym?. Z pewnością jest, ale dlaczego?. Będę starała się odpowiedzieć na to pytanie. Może najpierw warto zastanowić się nad słowem tragiczny. Nieszczęśliwa postać musi dokonać wyboru, między dwoma równorzędnymi wartościami. Każda decyzja jaką podejmie, będzie miała negatywne skutki. Bohater znajduje się w sytuacji bez wyjścia.

Pierwszym argumentem na potwierdzenie mojej tezy jest fakt, iż Kreon w dramacie Sofoklesa ponosi klęskę- to on winien jest śmierci swych najbliższych, a racje, których bronił, okazują się niewarte tak wielkiej ofiary. Sam mówi o sobie: "dziecko i żonę zabiłem, krwawe ich trupy mym śladem wleką, gdzie spojrzę, widzę mogiłę. Runęło na mnie nieszczęście". Bohater przez lata był zmuszony do objęcia władzy w Tebach, najpierw po śmierci swej siostry i odejściu w świat niewiadomego Edypa, a następnie po śmierci Polinejkesa i Eteoklesa. To zdanie potwierdzają słowa: "Ja władzę i tron objąłem, który mi w prawach po zmarłych przypada".

Moje rozważania byłyby niepełne gdybym nie dodała, że tragedia Sofoklesa polega na ukazaniu nierozwiązywalnego konfliktu, starcia jednostki z przerastającą ją siłą wyższą instancją. Zderzenie sprzecznych racji nieuchronnie prowadzi do katastrofy i klęski jednostki, co z kolei jest podstawą do tzw. katharsis-oczyszczenia z uczuć litości i trwogi. W konflikcie tragicznym w "Antygonie" uczestniczy tytułowa bohaterka i Kreon. Antygona musi dokonać wyboru między dwoma racjami, z których obie są ważne i sprzeczne ze sobą. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do pochowania i uczczenia zwłok brata Polinejkesa. Jeśli tego nie uczyni, ciało będzie pohańbione i nie zazna spokoju. Z kolei gdy t uczyni, wejdzie w konflikt z prawem państwowym, gdyż Kreon zabronił pod karą śmierci pochować Polinejkesa, uznając go za zdrajcę. Wybierajac pomiędzy posłuszeństwem prawu boskiemu, a rozkazowi królewskiemu, Antygona wybierze, zgodnie ze swoim sumieniem, prawo boskie. Poniesie za to śmierć. Kreon, jednak także musi wybierać pomiędzy działaniem, które nakazywało mu sumienie i uczucia rodzinne, a decyzją konieczną do utrzymania autorytetu władzy. Kreon wydając rozkaz królewski, zabraniający pochowania Polinejkesa, miał na celu dobro społeczne, gdyż uznawał jego czyn za czyn zdrajcy. Natomiast Antygona była członkiem rodu królewskiego i narzeczoną syna Kreona, Hajmona. Mając na celu dobro jednostki - swego syna i Antygony, Kreon mógł cofnąć (dobro społeczne, utrzymanie silnej władzy i interesu państwa) rozkaz. Lecz nadszarpnąłby tą decyzją swój autorytet i mógł zostać posądzony o niesprawiedliwość.

Kreon pozostał sam na polu walki, borykał się ze swoimi wyrzutami sumienia, mógł odwrócić klęskę rodu Ladakidów, jednak bał się hańby. Mówił o sobie, że jest sprawiedliwy- nie zmienił swojego rozkazu.

Mam nadzieje, że moje argumenty wystarczą aby potwierdzić moją tezę, iż Kreon jest bohaterem tragicznym.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty