profil

Charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika.

poleca 85% 534 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są postaciami komedii Aleksandra Fredry pt. ”Zemsta”. Są to dwaj sąsiedzi nienawidzący siebie nawzajem. Mieszkają w jednym zamku, który został „podzielony” na dwie części. Każdy chce zająć cały zamek i „wykurzyć” stamtąd przeciwnika.

Mężczyźni są szlachcicami w wieku przypuszczalnie 35-40 lat. Jak na szlachtę przystało ubrani byli w tradycyjny strój- żupan bez pasa. Cześnik, swego czasu, zajmował się piwnicami monarchy oraz dbał o organizację uczt. Rejent, był pomocnikiem pisarza sądowego, a później Jego zastępcą. Należy jeszcze dodać, że Cześnik jest wysoki i dobrze zbudowany, a Rejent drobny, lecz podstępny.

Autor wyposażył ich w nazwiska mówiące o charakterystycznych cechach. Rejent Milczek, jak imię wskazuje, jest człowiekiem spokojnym i skrytym. Cześnik Raptusiewicz jest bardziej porywczy i raptowny. Jedną z cech podobnych jest to, iż obydwaj szczerze się nie nawidzą. Sam Cześnik tak przedstawia sąsiada Papkinowi: „Lecz co gorsza, że połowy drugiej zamku – czart dziedzicem, czy inaczej: Rejent Milczek; Słodki, cichy, z kornym licem, ale z diabłem, z diabłem w duszy”. Jak widać po zachowaniu służby, Cześnik panował w swej połowie zamku „żelazną ręką”, jedynie Dyndalski, najprawdopodobniej jego stary znajomy, ośmiela mu się czasem przeciwstawić. Oprócz tego Cześnia „łupią kości”. Jest chory, o czym wspomina fragment: „Masz pedogrę (…), kurcz żołądka (…), reumatyzmy jakieś łupią”. Inną różniącą ich cechą jest taktyka. Rejent działa mózgiem, a Cześnik mięśniami. Dalej wymieniając, każdy z sąsiadów wyróżniał się powiedzeńkami. Sławnym tekstem Rejenta, był urywek: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba.”,a Cześnika: „Mocium panie…”. Poza tym bardziej nerwowy sąsiad działa otwarcie i odważnie nie zważając na konsekwencje, a Rejent nie działa pochopnie, jest rozważny i zamknięty w czynach. Jedyną słabą stroną Cześnika są kobiety. Widać to w sposobie obchodzenia się jego z podstoliną lub, gdy dyktował list miłosny. Cześnik ma również poczucie humoru, co nadrabia Jego wybuchowość. W dalszej części porównania mogę powiedzieć, że Rejent jest człowiekiem chytrym i chciwym, o czym przekonuje jego postępowanie wobec murarzy. Wymusza na nich zeznania obciążające sąsiada i odsyła ich bez zapłaty. Jest człowiekiem pozbawionym skrupułów. Nawet nie zależy Mu na szczęściu syna, tylko chce Go ożenić i zabrać majątek. Jego najgorszą cechą jest fałszywa pobożność.

Bardzo podobała mi się „Zemsta” i lubię utwory komediowe. W tym utworze bardzo dobrze widać cechy odróżniające postacie. Bardzo ważna jest ostatnia scena w której pokazano próbę zawarcia zgody. Cześnik jest do niej chętniejszy niż Jego sąsiad.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty