profil

Miłość jest wspólnym tematem fragmentów „Małego księcia” Antoniego de Saint – Exupry’ego, „Balladyny” Juliusza Słowackiego i „Trenów” Jana Kochanowskiego

poleca 85% 148 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

W trenie V Kochanowski nawiązuje do utracenia Urszulki. Porównuje ją do śmierci oliwki. Poeta oskarża o spowodowanie smutku Persefonę , trwając w miłości i żałobie. Rozmyśla o przedwczesnej śmierci córki. Przywiązanie do córki przeszkadza mu zrozumieć śmierć, mimo że spotyka ona również innych. Sądzę, że pisarz w bólu i w rozpaczy , popada w melancholię. Ukazuje tak przykre dla niego podobieństwo owocu i Orszulki.

W trenie XIII Kochanowski również mówi o swojej zmarłej córce. Pisarz ubolewa nad tak wczesnym przyjściem tej strasznej chwili. Poeta wyznaje swoją miłość poprzez żal i smutek. Cierpi na skutek stracenia tak kochanej osoby. Kochanowski zachował ją w swym sercu, lecz mimo to cierpi całą swą duszą. Problemem dla niego jest , iż przeżył swą córkę. Nie rozumie, dlaczego stało się to tak wcześnie.


„Balladyna”, choć jest dramatem o śmierci zdradzie, zawiera opisy miłości. Jednym z przykładów jest miłość bohaterki książki – Balladyny, która kocha księcia Kirkora. Gdy wyznaje mu swą miłość, mówi, że jest gotowa słuchać jego rozkazów. Okazuje swe poświęcenie obietnicą, iż weźmie na siebie grzechy przyszłego małżonka. Twierdzi wreszcie, że gotowa jest oddać życie za Kirkora. Używa słów prostych i szczerych, tak, aby trafiły one prosto do serca mężczyzny. Miłość Balladyny obejmuje zarówno poziom fizyczny, jak i etyczny. Jak się okazuje w dalszej części dramatu – miłość dziewczyny jest kłamstwem.


W „Małym Księciu” jest mowa o miłości róży do Małego Księcia, jak n.p. na str. 30. Kwiat jest z początku zgryźliwy i przykry w stosunku do Małego Księcia, lecz potem wyznaje mu swą miłość. Po chwili jednak pomija swoje wyznanie i przerzuca winę na chłopca oskarżając go o brak mądrości. Miłość róży jest wątpliwa i dlatego kwiat chce ją zataić. Uważa, że jest ona pozbawiona znaczenia. Ukrywa ją ,choć jest to dla niej ciążącym od dawna problemem. Według mnie jest to złe, gdyż wyznanie miłosne nie jest niczym przykrym. Uciekając od niego, popełniamy wielki błąd, ponieważ, w jaki sposób kochana osoba ma się dowiedzieć, że ktoś pała do niej gorącym uczuciem?

We wszystkich trzech utworach jest miłość, lecz w każdej z nich jest ona inna – bolesna, szczera, jednostronna, kłamliwa, ukryta lub niepewna, lecz JEST, mimo tak znaczącej różnicy tych dzieł.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty