profil

Charakterystyka Małego Księcia.

poleca 85% 340 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wielu spośród bohaterów literackich często zostaje przez nas bardzo dobrze zapamiętanych. Powodem, dla którego staramy się o nich nie zapomnieć jest to, że posiadają cechy, które bardzo nam imponują i sprawiają, że chcemy być tacy jak oni. Postacią, która zaimponowała mi swoim sposobem życia i charakterem, był tytułowy bohater utworu Antonie de Saint-Exupry pt. „Mały Książe”.
Mały Książe był miłym i czarującym chłopcem o jasnych włosach i urzekającym uśmiechu. Pochodził z niewielkiej asteroidy oznaczonej symbolem B-612, którą nieustannie pielęgnował i doglądał. Jego dobytek stanowiły trzy wulkany oraz róża, którą bezgranicznie kochał. Róża była dla małego chłopca całym światem. Mimo jej wielu kaprysów i kłamstw, Mały Książe nigdy nie rezygnował z wykonywania jej żądań. Uwidoczniona jest tu pierwsza cecha tego bohatera – bezgraniczne i bezinteresowne poświęcenie dla przyjaciół, które w dzisiejszym świecie jest tak bardzo rzadko spotykane.
Następnym argumentem, który przemawia za moim zdaniem, jest to, że Mały Książe zawsze mówił prawdę i nigdy nie oszukiwał. Jego prawdomówność i szczerość wynikała z tego, że był jeszcze dzieckiem, którego charakter nie uległ zepsuciu przez rzeczywistość dorosłych. Nie widział nigdy podstępu z czyjejś strony, gdyż bezgranicznie ufał swoim przyjaciołom. To również bardzo rzadko spotykane podejście do życia, gdyż w dzisiejszej rzeczywistości, przez zakłamanie ludzi, stało się niemożliwe być takim jak on.
Kolejną cechą, która wyróżnia go spośród znanych mi bohaterów, jest chęć zdobywania przyjaciół. Właśnie z tego powodu wyruszył w podróż po świecie. Niestety w kosmosie nie spotkał nikogo, kto mógłby zostać jego przyjacielem. Powodem było to, że wszyscy napotkani ludzie byli dorosłymi i nie rozumieli, czego szuka. Dopiero na Ziemi, po oswojeniu lisa, zrozumiał czym jest przyjaźń i uświadomił sobie, że musi wracać do swojej róży. Podziwiam jego postawę, gdyż w naszej rzeczywistości ludzie nie mają czasu dla przyjaciół, a ich miejsce często zastępują komputery i wirtualne znajomości.
Mały Książe jest postacią wyjątkową, która w imię przyjaźni poświęca siebie. To dzięki niemu możemy zrozumieć, jak bardzo ważne jest by mieć swojego przyjaciela, o którego możemy dbać. Przesłanie płynące z tego utworu stanowi dla mnie ogromną wartość. Dzięki Małemu Księciu i jego przygodom utwór ten można śmiało zaliczyć do kanonu lektur, o których będziemy pamiętać do końca naszego życia.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury