profil

Tragizm Edypa

poleca 83% 888 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Król Edyp" jest tragedia napisana przez jednego z najwybitniejszych pisarzy antycznych - Sofoklesa. Utwór ten opowiada o losach Edypa z rodu Labdakidów, nad którym krążyła straszna klątwa. Na czym polegał tragizm Edypa? Co to jest tragizm? Jest kategoria estetyczna oznaczająca konflikt równorzędnych wartości, w wyniku którego jednostka działająca świadomie w imię wielkiego celu, skazana jest na klęskę. Tak więc bohater, w tym wypadku Edyp, podejmując jakiekolwiek działanie, jest z góry skazany na niepowodzenie. Niezależnie od tego, jaka decyzje podejmie, prowadzi go ona do ostatecznej klęski.

Klątwa krążąca nad rodem Labdakidow została rzucona przez króla Pelopsa na Lajosa ojca Edypa, który doprowadził jego syna do samobójstwa. Wyrocznia delficka ostrzegła Lajosa, że zginie z ręki swojego syna, który następnie ożeni się ze swoją matką. Kiedy więc narodził się Edyp, Lajos i Jokasta postanowili pozbyć się dziecka. Los jednak chciał inaczej i Edyp przeżył wychowując się na dworze króla Koryntu- Polybosa. Gdy chłopiec dorósł, wyrocznia w Delfach wyjawiła mu straszną prawdę. Edyp, sądząc, iż jest synem Polybosa i Meropy postanowił opuścić Korynt. Wyruszył do Teb. I to właśnie tutaj zaczynają się jego tragiczne losy. W drodze do Teb, w górskim wąwozie Edyp zabija w potyczce nieznanego rycerza. Nie zdawał sobie nawet sprawy z tego, kim był ten człowiek. Był to Lajos, król Teb, ojciec Edypa. I właśnie to tragiczne zdarzenie jest pierwszą częścią klątwy, która się wypełniła. Po przybyciu do Teb Edypowi udaje się rozwiązać zagadkę Sfinksa, wybawiając w ten sposób miasto od złego potwora. Nagrodą była ręka królowej, wdowy Jokasty, czyli matki Edypa. Gdy Edyp poślubił Jokastę, nie wiedział wówczas, że jest ona jego matką. Z ich związku narodziła się czwórka dzieci.

Gdy jednak przed Edypem staje posłaniec z Koryntu i wyjawia mu całą prawdę, okazuje się być ona straszna. Tak więc Edyp sam doprowadził, choć całkiem nieświadomie do klęski.

Jego tragizm nie polega tylko na tragicznych wyborach, które zniszczyły jego życie. Tragiczna była także śmierć Jokasty, która odebrała sobie życie właśnie z powodu Edypa. Nie mogła ona znieść takiej hańby i upokorzenia. Wybory Edypa stały się więc tragiczne, nie tylko dla niego. Okaleczony Edyp umiera, lecz klątwa stanie się przyczyną nieszczęść jego dzieci. Tak więc tragizm Edypa dotyczy zarówno jego, jak i najbliższych jego sercu osób. Starał się zrobić wszystko, by od tego uciec. Myślał, że to mu się udało. Okazuje się jednak, że od przeznaczenia uciec nie można.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy
15.12.2008 (20:13)

Fajna:)

1.11.2007 (14:41)

Niezbyt obszerna ale i tak barzo mi pomogla

4.10.2007 (18:26)

Praca super:)

Skorzystam z niej i daje 6:D

Treść sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty