profil

Państwo demokratyczne - lepsze warunki rozwijania swojej aktywności

poleca 85% 244 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W państwie demokratycznym obywatele mają lepsze warunki rozwijania swojej aktywności. Źrodłem władzy tego państwa jest naród, który jest uprawniony do decydowania i ostatecznego roztrzygania spraw najważniejszych dla państwa. Każdy obywatel, który stał się osobą pełnoletnią (w Polsce - 18 lat) może wybrać prezydenta, parlament, organy samorządu terytorialnego itp. Może także uczestniczyć w referendum lub korzystać z prawa weta ludowego i inicjatywy ludowej (obywatele, którzy mogą wszcząć postępowanie ustawodawcze).

W państwie demokratycznym realizowana jest zasada pluralizmu. Polega ona na istnieniu partii, które są niezależne od władz państwowych i od siebie wzajemnie. Mogą samodzielnie tworzyć strkturę organizacyjną i programy. Wzajemna rywalizacja również jest dopuszczalna. Każda partia posiada inną tożsamość ideową.

Obywatele mieszkający w państwie demokratycznym nie mają narzuconych pewnych spraw. Każdy obywatel może posiadać własną religię i własne poglądy, które może realizować (oczywiście tylko te, które są zgodne z prawem). Każda wiara i każde poglądy są równoprawne.
Moim zdaniem państwo demokratyczne daje możliwość rozwijania się obywatelom. Każdy obywatel może powiedzieć to co myśli oraz wierzyć zgodnie ze swoją religią.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata