profil

Biblia jest księgą uniwersalną naszej kultury.

poleca 85% 238 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Biblia dla ludzi wierzących jest zbiorem ksiąg mówiących jak żyć. Ale Biblia to również natchnienie dla artystów i pisarzy. Dzieło to jest nieodłączną częścią życia człowieka. Pismo Święte składa się z Nowego i Starego testamentu, powstającego prze wieki. Uniwersalizm Pisma Świętego jednoczy sobie ludzi na całym świecie. Długo chyba szukać księgarni , gdzie w ofercie sprzedaży nie ma Biblii. Automatycznie, więc nasuwają się pytania: Czym jest Biblia?, jaki ma wpływ na literaturę i sztukę? Czy oddziałuje na język?
Myślę,że Pismo Święte jest i zawsze będzie obecne w naszym życiu.

Zacznę od przedstawienia informacji o Biblii. Słowo Biblia pochodzi od greckiego słowa Biblios. Oznacza ono łodygę papirusu, w późniejszych przemianach księgę. Pismo Święte początkowo tworzono w trzech językach: greckim, hebrajskim i armeńskim. Obecnie przetłumaczone na ponad 1000 języków. Uważa się, że Biblia została napisana przez natchnionych Duchem Świętym pisarzy.Pismo Swięte dzieli się na Stary i Nowy Testament. Stary Testament inaczej stare przymierze liczy 46 ksiąg.Ukazuje Boga co za zle karze a za dobre wynagradza. Generalnie mówi o życiu ludzkim i doświadczeniu wobec Boga. Pisane i wydane jeszcze przed narodzeniem Cherystusa.
Nowy Testament, oznacza Nowe Przymierze, liczący 27 ksiąg. Przymierze to opowiada o męczńskiej smierci Jezusa. Cała ta historia prowadzi do odkupienia ludzkosci Pisma Nowego Testamentu nie sa uporządkowane zgodnie z kolejnością ich powstawania, a autorzy nie są znani.

Kolejnym argumentem jest to, że Biblia stanowi źródło kultury europejskiej. Ukazują się w niej różne postacie, wydarzenia, metafory i symbole.Jest to dzielo w pelni uniwersalne. Pismo Święte było i jest obecne id wczesnego średniowiecza po czasy dzisiejsze. Biblia stanowi niewyczerpane inspiracje dla pisarzy. Jan Kochanowski tłumaczył psalmy. Przykładem tego jest pieśń „Czego chcesz od nas panie” Oddaje ona uwielbienie stwórcy. Od tego czasu pełni funkcje pochwalną i dziekczyna. Niestety niektóre utwory Jana Kochanowskiego stawiają znak zapytania nad sensem wiary. W trenach poeta oskarża Boga o niesprawiedliwość. W literaturze ważną role spełnia pieśń religijna „Bogurodzica „ Jesyt to najbardziej znaan pieśń religijna w epoce średniowiecza. Biblia to także źródło tematów i fabuł literackich np. „Historia Brahama” czy losy chrześcijan w powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis” Do tematów Biblijnych często odwołuje się Czesław Miłosz w swoich utworach. Pismo Swiete ma tez wplyw na sztuke w europie. Powstaja wspaniale architektury rzeżby i malowidła. Zaliczaja się do niech kompozycja ołtarzy Wita Swosza w Krakowie, oraz sąd ostateczny Michala Anioła w kapilcy Sekstyńskiej. Zauważyć można, że Biblia jest obecna we współczesnej sztuce. Nie jest obca twórcą filmowym. Przykładem niech będzie „ Czas Apkalipsy”, Niebo nad Berlinem” czy „Pasja”

Bardzo duzo zwiazków frazeologicznych pochodzacych z Biblii zanjmuje miejsce w literaturze jak i potocznym języku. Czasami ludzie nawet nie zdaja sobie sprawy, ze uzywaja wyrazen pochodzących z Pisma Świętego. Frazeologizmy doskonale funkcjonują w rożnych dziedzinach życia. Przykłądami może być np.. Manna z nieba –cydowny pokarm zesłabny prze Boga zydom na pustyni. Jest symbolem nioespodzianki i bogactwa. Na które nie warto jednak czekac, Judasz w jezyku potocznym jest wizjerem w drzwiach, a jako frazeologizm oznacza zdrajce. Nie da się ukryc ze te dwie opinie mają cos ze soba wspolnego, umywac ręce znaczy zrzucac z siebie odpowiedzialnosc.Można podawac setki przykladow tego typu.


Na zakończenie chciałbym podkreslic uniwersalnośc Bibli .Zostałą przłożóna na prawie 1300 jezykow i dotychczas wydano około miliarda egzemplazy . Bez wątpienia można nazwac Pismo Swiete napopilarniejsza na Swiecie. Jest inspiracja dla ludzi kultury jak i zwykluch obywateli. Ukazuje prawdy moralne i uczy ludzi jak maja postepowac. Mimo tego ze powsatawala prze ziweki w dzisiejszych czasach jest nadal aktualna. W bibli zawarta jest magiczna sila.Uwaząm ze każdy czlowiek powienien czytac Biblie.


Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury