profil

„Odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstwa wobec własnych pracowników, lokalnego środowiska i świata”

poleca 89% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sprawnie działające przedsiębiorstwa są podstawą prawidłowego funkcjonowania państwa, które dużą część dochodów czerpie z podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych prowadzących różnego rodzaju firmy. Dzięki tym pieniądzom państwo może spełniać swoje obowiązki względem społeczeństwa: zapewniać opiekę zdrowotną, socjalną, bezpieczeństwo, a także budować infrastrukturę. Ten ostatni obowiązek jest jednym z ważniejszych, bo bezpośrednio wpływa na rozwój przedsiębiorstw, bez dobrych dróg, wodociągów, sprawnie działającego systemu energetycznego, żadna firma w XXI wieku nie powstanie, a już na pewno nie będzie się rozwijać. Kraje posiadające bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę należą do krajów bogatych tzw. zachodnich. Polsce i innym krają postkomunistycznym jeszcze daleko pod tym względem do zachodu. Na podstawie w/w zdań można wysnuć wniosek, że państwa, które po II wojnie światowej postawiły na infrastrukturę są dzisiaj nieporównywalnie bogatsze i lepiej rozwinięte, od tych, którzy tą infrastrukturę zaniedbały.

Mając na względzie w/w zależność, państwo powinno ułatwiać osobą fizycznym zakładanie małych i średnich firm, bo to od nich w dużym stopniu zależy procent bezrobocia i wysokość budżetu państwa. W Polsce to ułatwianie ze strony państwa pozostawia jeszcze dużo do życzenia, ale już można zauważyć: tworzenie punktów, w których można załatwić wszystkie formalności przy zakładaniu firmy, czy tworzenie przyjaznego dla przedsiębiorcy kodeksu handlowego, prawa pracy itp.

Odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw zaczyna się już na szczeblu swoich pracowników. Gdy firma dużo im płaci to ich rodziny mają pieniądze na bieżące potrzeby, stać ich na produkty luksusowe: samochód czy komputer. Im więcej pieniędzy taka rodzina wyda na konsumpcję tym więcej firm będzie się rozwijało i dawało pracę innym ludziom. Pracodawca ma pośredni wpływ na wykształcenie nowego pokolenia, gdyż płaci pracownikowi, który ma rodzinę na utrzymaniu i dzieci, które muszą się uczyć, aby w przyszłości mogły zapracować na siebie i na swoją rodzinę, tworząc powiększając nieświadomie budżet państwa. Ważna jest również atmosfera w pracy, człowiek pracujący w dobrych warunkach jest bardziej wydajny, niż człowiek pracujący w złych warunkach. Praca w złych warunkach ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pracownika, co może się niekorzystnie odbić jego rodzinie.

Przedsiębiorstwa mają duży wpływ na lokalne środowisko. Dając pracę lokalnemu społeczeństwu powoduje ich bogacenie i zwiększenie przez nich konsumpcji, dzięki czemu mogą prosperować małe firmy np. sklepy. Społeczeństwo, które nie ma pracy jest w większym stopniu zdeprawowane, szuka rozwiązania problemów w alkoholu, narkotykach. Często takie postępowanie prowadzi do całkowitego degrengolady lokalnego społeczeństwa, które jest z konieczności utrzymywane przez państwo. Lokalne przedsiębiorstwa są niejednokrotnie głównym sponsorem zawodów sportowych czy wydarzeń kulturalnych w danym regionie. Powodują ucywilizowanie się małych miejscowości i zmianę mentalności ich mieszkańców.
Małe i średnie firmy mają duży wpływ na lokalne środowisko, a tym samym na świat, który jest zbudowany z lokalnych środowisk.
Odpowiedzialność społeczną względem Świata mają jednak głównie bardzo duże firmy działające na rynku kontynentalnym i światowym. Są to firmy z reguły bardzo bogate, które osiągają przychody liczone w mld USD. Do takich firm możemy zaliczyć koncerny samochodowe (Fiat, Volkswagen, Mercedes), czy producentów sprzętu RTV (Sony, Philips, Techniks). Firmy te prowadzą nieprzerwanie badania nad unowocześnianiem swoich produktów i linii produkcyjnych, ponosząc na te badania bardzo wysokie koszty. Ma to pozytywne skutki dla zwykłych ludzi, bo powoduje kilkakrotne obniżenie cen produktów, dzięki czemu są one dostępne dla szerszej grupy społeczeństwa. Wielkie koncerny międzynarodowe działając różnych krajach przyczyniają się do zacierania granic. Widoczne jest to szczególnie w Unii Europejskiej, gdzie państwa współpracują ze sobą gospodarczo, aby zapewnić jak najlepszy byt swojemu społeczeństwu.
Ważne jest, aby przedsiębiorstwo, które coś odkryło podzieliło się swoim odkryciem z resztą Świata. Dzięki temu przyczyni się do zmniejszenia dystansu dzielącego kraje bogate i biedne. Dzieląc się nowymi technologiami produkcyjnymi firmy powodują szybszy rozwój krajów zacofanych, dzięki czemu mają one możliwość zwiększenia swojego budżetu, bo przyciągają kapitał zagraniczny, który z kolei zmniejsza bezrobocie.
Ponadto wielkie przedsiębiorstwa mają duży wpływ na rozpowszechnianie kultury, sztuki i sportu. Stać je żeby sponsorować np. zawody sportowe międzynarodowe czy narodowe. Obejmują one mecenaty nad sztuką, dzięki czemu są pieniądze na organizowanie wystaw, promowanie nowego artysty itp.

W gospodarce wolnorynkowej wpływ przedsiębiorstw na życie społeczne jest zasadniczy. Bez nich zabrakłoby w kole obiegu pieniądza głównego ogniwa. Udowodniłem to ukazując zależność między zwykłymi obywatelami, przedsiębiorstwami, a państwem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty