profil

Początki i rozwój islamu

poleca 85% 240 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na początku VII wieku na Półwyspie Arabskim pojawiła się pewna postać, która dokonała zjednoczenia plemion Półwyspu. Rozpoczęły one stuletnią kampanię podbojów. Człowiekiem tym był urodzony w 570 roku Mahomet, zwany również Prorokiem. Mahomet był od dzieciństwa sierotą. Niezależność uzyskał dopiero po poślubieniu Chadidży – bogatej wdowy. Według tradycji miał on widzenie, w którym archanioł Gabriel nakazał mu wprowadzenie między Arabów wiary w Allacha – jedynego, prawdziwego Boga. Jego religią był islam, co oznaczało „poddanie się woli Bożej”.
Islam błyskawicznie się rozprzestrzenił. Dotarł na wschód od Persji, na zachodzie zaś do Afryki Północnej i Hiszpanii. Po początkowych sukcesach podboje muzułmanów ustały i dopiero w XIII wieku religia ta zyskała nowych wyznawców w Azji Środkowej, a dokładnie Mongołów. W tym samym czasie dotarł do Indii.
Na początkowe sukcesy islamu złożyło się wiele czynników. Przed śmiercią w 632 roku Mahomet ogłosił dżihad przeciwko niewiernym. Nie była to zwykła krucjata. Celem ekspansji były obszary przyległe do Arabii, należące do cesarstwa bizantyjskiego i imperium perskich Sasanidów. Te dwie potęgi wyczerpały już wcześniej swoje siły podczas nieustannych wojen, a ponadto chrześcijanie, zamieszkujący ten region, nie żywili sympatii do cesarstwa bizantyjskiego. W ciągu dziesięciu lat Arabowie podbili Syrię (636 - 638), Egipt (640 - 642) i Mezopotamię (639 - 646). W tym samym czasie nastąpił upadek Persji. Tolerancja, jaką muzułmanie wykazywali wobec chrześcijan i Żydów, sprawiała, że wielu chętnie witało ich rządy.
Podstawą islamu jest Koran – święta księga muzułmanów zawierająca naukę objawioną Mahometowi. Mówi ona o zasadach wiary i historii islamu, oraz o obowiązkach wyznawców. Koran uznawany jest za podstawowe źródło prawa. Obok Koranu źródłem praw są "hadisy", czyli wypowiedzi ustne Proroka. Wśród licznych zakazów Koranu najważniejszy jest zakaz porzucania wiary. Natomiast główne nakazy tworzą tzw. filary islamu:

- wyznanie wiary "La illaha illa Llahu ła Muhammadun rasulu Llahi" (Nie ma Boga oprócz Allacha, a Mahomet jest jego prorokiem)
- post (wstrzymanie się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca przez miesiąc zwany ramadanem)
- modlitwa 5 razy dziennie w stronę Mekki
- przynajmniej jedna pielgrzymka w życiu do Mekki
- jałmużna


Muzułmanie uznają 4 inne poprzedzające Koran księgi objawione , uznając je za pełni święte teksty:

- "Zwoje" ( "Suhuf") - 10 świętych tekstów , danych hebrajskiemu patriarsze Abrahamowi , obecnie zaginionych
- "Tora" ("Taurat") - objawiona Mojżeszowi na górze Synaj
- "Psalmy" ("Zabur") - objawiona Dawidowi
- "Ewangelie" ("Jndżil") - objawione Jezusowi


Hadisy wraz z Koranem potraktowane razem tworzą podstawę sunny czyli reguły postępowania Proroka , które muzułmanie przyjmują za wzór lub za swój ortodoksyjny kodeks postępowania.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata