profil

Powstanie listopadowe.

poleca 85% 265 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
powstanie listopadowe

<B>NOC LISTOPADOWA</B><BR>
<BR>Car Mikołaj I zamierzał wysłać armię polską do stłumienia rewolucji w Belgii. Na miejsce wojsk polskich do Królestwa miały być wprowadzone siły rosyjskie. W tej sytuacji grupa Wysockiego podjeła decyzję o wybuchu powstania. Noc Listopadowa o mało nie sko ńczyła się stłumieniem powstania w zarodku. Nie powiódł się plan zamachu na wielkiego księcia Konstantego. Wieśc o rozpoczęciu walki nie dotarła w pore do wszystkich sprzysięrzonych. Dopiero przyłączenie się ludności Starego MIasta i zdobycie Arsenału, gdzie mieścił sie skład broni, przechyliło szalę zwycieśtwa na stronę powstańców. Rząd tymczasowy przystąpił do organizowania powstania na prowincji. Dyktatorem ogłosił się Chłopicki który nie wierzył w możliwość zwycięstwa Polaków. Chłopicki pragnął uniknąc daremnego jego zdanie mrozlewu krwi. Przez cały grudzień prowadzono w P etersburgu rozmowy dotycząc warunków zakończenia konfliktu. Strona polska domagała się respektowania przez cara swobód konstytucyjnych , powiększenia Królestwa oraz niewprowadzania do Królestwa Polskiego wojsk rosyjskich. Rokowania nie przyniosły rezulta tu. Car żądał bezwarunkowej kapitulacji i zdania się na jego łaskę. Przy takiej rozbieżności nie mogło być mowy o rozwiązaniu konfliktu na drodze dyplomatycznej. Chłopicki złożył urząd dyktatora. Wybuchła wojna polsko-rosyjska.
<BR><B>NOC LISTOPADOWA<B></BR>
<BR>WOJNA POLSKO-ROSYJSKA Poslkie dowództwo było przygotowane do samodzielnego działania, w założeniach bowiem armia Królestwa miała brać udział w wojnach u boku armii rosyjskiej. Pierwsze miesiące powstania, gdy jeszcze nie prowadzono działań wojennych, wykorzystano na wzmocnien ie armii. Stan liczebny podniesiono do 57 tys. żołnierzy. uruchomiono własne zakłady zbrojeniowe. Wojna rozpoczęła się 5 lutego 18321r. Siły polskie odniosły kilka taktycznych zwycięstw pod Wawrem, Dobrem i Stoczkiem. Najbardziej zacięty był bój pod Olsz ynką Grochowską. Podczas bitwy ciężko ranny został generał Józef Chłopicki. Niespodziewanymi zwycięstwami armii poslkiej były pod Wawrem, Dębem Wielkim i Iganiami. W czerwcu mimo wsparcia posiłków Polskich z Królestwa, upadło powstanie na litwie.
<BR><B>GŁÓWNI WODZOWIE POWSTANIA</B><BR>
<BR>Jan Skrzynecki, Michał radziwiłł, Józef Chłopicki, Józef Bem, Henryk Dembinski
<BR>
<BR><B>UPADEK POWSTANIA I JEGO ZNACZENIE</B><BR>
<BR>jedną z przyczyn upadku powstania na ziemiach polskich była bierność sił polskich. Generał Skrzynecki bardziej liczył na pomoc mocarstw europejskich niż na zwycięstwo w polu (konsekwentnie odmawiał podjęcia ofensywy wszystkimi siłami) - zdziesiątkowanie przez cholerę armii Dybicza - brak wiary w zwycięstwo
<BR><B>REPRESJE I PRZEŚLADOWANIA PO POWSTANIU</B><BR>
<BR>W Królestwie rozlokowano stutysięczną armię rosyjską. Przystąpiono do budowy twierdz w tym Cytadeli w Warszawie. Zołnierze polscy byli wcielani do armii rosyjskiej a następnie wysyłani na Syberię bądź na Kaukaz. Wiele osób staneło przed sądami rosyjskimi . Skonfiskowano około 10 procent własności ziemskiej, przekazujac znaczną jej częśćdygnitarzom uczestniczącym w tłumieniu powstania. Dzieci emigrantów wcielono do tzw. batalionów dziecięcych a potem wysyłano w głąb Rosji. Osoby uznane za przywódców powst ania zostały osadzone w więzieniach bądź zesłane na Syberię. Rozpoczęto likwidacje odrębności politycznej i narodowej Królestwa Polskiego. W 1832 cazr zniósł konstytucję zastępując ją Statutem Organicznym. Statut znosił koronację, sejm i armię. Władz pra wodawcza spoczywała w rękach monarchy . Język Polski pozostał językiem urzędowym. Polskie także zostało ustawodawstwo cywilne i kryminalne; zachowane danwne swobody obywatelskie. Pewna formą represji było wprowadzenie granicy celnej między Rosja i Króles twem. Spowodowało to zahamowanie rozwoju przemysłu włókienniczo-tekstylnego w Królestwie. Zamknięto Uniwersytet Warszaski oraz ograniczono liczbę szkół średnich a nawet elementarnych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty