profil

"Inny świat" Gustaw Herling-Grudziński

poleca 85% 509 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Gustaw Herling Grudziński Inny Świat

Gustaw Herling-Grudziński „ INNY ŚWIAT ” - Nocne łowy - Zabójca Stalina - Ręka w ogniu - Wychodnoj dień - Głód - Krzyki nocne - Trupiarnia - Epilog : upadek Paryża .

"Nocne łowy" u Herlinga. Więźniowie to jak gdyby grzesznicy zamieszkujący kręgi piekła dantejskiego. "Nocne łowy" są to wieczorne napady na kobiety i gwałtu , a także czułej miłości Marusi i Kowala ,chodził do pracy nieprzytomny ,baraku nie pracujących - gdzie wegetowali ,,słabosilnych ,, lub ,,kostnicy , ,,trupiarni ,,

"Zabójca Stalina" - tak trafił na dziesięć lat za zakład że od pierwszego razu trafi w oko Stalina wiszącego na ścianie . Pracują przy rozładunku worków z wagonów - dotknięci kurzą ślepotą powodu złego odżywiania . (szaleństwo i obłęd przy pracy)

"Ręka w ogniu" - Opisuje tu cały system pracy przymusowej , przesłuchań i torturowania pobytu w więzieniu i życiem w obozie . KOSTYLEWA 24letniego. Opala on sobie rękę w ogniu aby ustrzec się pracy. Będący w brygadzie tragarzy . W obozie w kwietniu rozchodzi się wiadomość o transporcie na Kołymę. W łaźni oblewa się wrzątkiem z wiadra i trafia do szpitala , gdzie KOSTYLEW umiera w męczarniach , nie zobaczywszy matki . .

"Wychodnoj dień" Rozdział ten "Wychodnoj dień " ogłaszano gdy obóz przekraczał górną granice produkcji jednak wolny dzień miewali co 3 - 4 tygodnie i 1go MAJA – jedynym zakłócającym dzień świąteczny - Była rewizja trzech podoficerów . czekanie ma mrozie niekiedy od 3 do 4 godzin . praca w lesie przy wycinaniu . Próba uwolnienia się od absurdu dnia codziennego - ucieczka , tydzień wolności i 5 miesięcy szpitala. A jutro do roboty !!! .

"Głód" Sceny z dodawania się za polepszenie swej egzystencji w rozdziale "Głód" nawiązują do obrazu piekła panującego w obozie .- donosy , ( głód – ciała , nie dożywienia, uczuć ) jedynie w łaźni było widać naoczne skutki głodu . zupa stawała się coraz cieńsza.

"Krzyki nocne" wywodzi się z sugestywnego, ale bardzo krótkiego fragmentu "Prawie wszyscy więźniowie mówili w nocy i bredzili. Najczęściej we śnie przychodziły im na język przekleństwa, złodziejskie słowa, noże, topory. Bili nas - mówili - mamy obite wnętrzności i dlatego krzyczymy po nocach" - tylko jeden wśród nich był majaczył cicho przez sen o śmierci i Bogu .
(Lęk przed śmiercią - nie mają grobu , miejsca gdzie wywożą zmarłych i nikt nie dowie się o ich śmierci . )


"Trupiarnia" -zwalniała od pracy , ale nie od cierpienia i głodu , ciągle poszukiwanie czegoś do jedzenia , jedyną drogą opuszczenia tego miejsca była śmierć .( bez miejsca pochówku , grobu, jakiegokolwiek śladu że się istniało ..... odejście w nicość ,niebyt . )


"Epilog : upadek Paryża" -brak jakichkolwiek informacji z wydarzeń ze świata , jedynie jeśli trafił ktoś nowy i opowiedział co się dzieje , w ten sposób dowiedzieli się o upadku Paryża .


W łagrach
Oto realia obozu sowieckiego:
- selekcja i niszczenie słabszych (klasyfikacja ludzi wg kotłów),
- "wyższość" więźniów przestępczych (urków) nad politycznymi,
- śmierć - jako wolność , wciąż obecna i stanowiąca cały proces: od chorób, głodu, męki psychicznej,
- samobójstwo staje się aktem wolności i stanowienia o sobie,
- śmierć nie czyni wrażenia na tych, którzy zostają,
- katorżnicza praca,
- wzajemna nieufność i powszechne donosicielstwo,
- "sponiewieranie" ciała ludzkiego: odmrożenia, wypadanie zębów i włosów, kurza ślepota,
- absolutna zmiana znaczeń wartości takich jak miłość, wolność, miłość fizyczna, macierzyństwo.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury