profil

Czy cierpienie ma sens? Odpowiedz na pytanie, odwołując się do postaci z Bibli i Antyku.

poleca 84% 249 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cierpienie nie zawsze jest kara za grzechy. Choć jesteśmy bogobojni, bez grzeszni, unikamy zła, nie oznacza to, że nasze życie będzie doskonałe. Gdyż składa się ono nie tylko z wzlotów ale także z upadków. Bóg może wystawić nas na próbę i sprawdzić naszą wytrwałość w wierze oraz zaufanie do Niego. Wtedy nie powinniśmy wątpić w istnienie Boga tylko umacniać naszą wiarę i wierzyć, że po cierpieniu, którego teraz doznajmy nastaną lepsze dni. W życiu spotykamy się niejednokrotnie z ludźmi, którzy opływają w dostatek wieża w istnienie Boga. Natomiast gdy tylko doznają wielkiego cierpienia odwracają się od Niego. W takich przypadkach powinniśmy zastanowić się za co tak naprawdę cierpimy. Czy cierpimy bo zrobiliśmy coś nie tak, czy bóg wystawił nas na próbę, czy może jest jakaś inna przyczyna naszego cierpienia? Rozmyślając możemy uspokoić się duchowo i dojść do wniosku, że nasze cierpienie nie jest karą za grzechy, tylko jest to dla nas próba, której nie powinniśmy się poddać.

Uczucie to na pewno jest nam w jakiś sposób potrzebne i ma sens, gdyż doznając go możemy poznać zarówno samych siebie jak i swoich bliźnich. Doświadczeni cierpieniem możemy dowiedzieć się na czym ono polega i jaki sprawia ból, dostrzec w około siebie ludzi którzy na co dzień borykają się ze swoimi problemami. Stajemy się wrażliwsi na ludzkie potrzeby, możemy pomóc osobie, która cierpi, i której nie potrafi nikt pomóc, bo my z doświadczeń wiemy jak to zrobić.

W przypadku biblijnego bohatera, z „Księgi Hioba” było podobnie. Iż był on bogobojny, sprawiedliwy, unikał zła, to Bóg zesłał na niego cierpienie, któremu się nie poddał. Postanowił, że jeżeli przyjmuje dobro od Boga, może tez przyjąć zło. Przyjął je z pokora, nie zwątpił w istnienie Boga. Chociaż wszyscy się od niego odwrócili wierzył że kiedyś wszystko wróci do normy. I właśnie dzięki temu, że wierzył iż będzie dobrze, został on przez niego wynagrodzony. Hiob „cierpiał winą niezawiniona”, ale jego historia zakończyła się szczęśliwie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta