profil

Cierpienie w literaturze.

poleca 85% 157 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles Adam Mickiewicz

Cierpienie jest wpisane w życie każdego człowieka i motyw ten wykorzystywany jest w wielu lekturach. Wiele na ren temat zawierają mity- wierzenia starożytnych Greków i Rzymian.

Każdy człowiek może cierpieć na swój sposób. Istnieje cierpienie dla drugiego człowieka które jest ukazane w „micie o Prometeuszu”. Główny bohater- Prometeusz ulepiwszy z gliny i wody ludzi, swoich potomków zaczął się nimi opiekować, okazał im miłość. Postanowił uczyć ich tajników życia krok po kroku. Użył podstępu dzięki któremu mieli oni składać kości, a nie mięso Zeusowi, wykradł ogień z Olimpu i oswoił ich z nim. Poprzez te miłosierne czyny naraził się on na kare najwyższego boga Zeusa. Został on przywiązany do głazu na Kaukazie i codziennie orzeł wygryzał mu wątrobe,a także narażony był na palenie się jego skóry. Cierpiał ona dla innych, dla drugiego człowieka, dzięki któremu okazła się miłością i poświęceniem dla rodów Tytana.

Jest także cierpienie zawinione, które opisuje „mit o Syzyfie”. Wielu ludzie cierpi przez własną głupotę, nieposłuszeństwo wobec drugiego człowieka tak jak Syzyf, który był nieposłuszny bogom. Na pewno później spotykają nas przez to kary, jakaś ciężka, wyczerpująca praca, która w ogóle nie przynosi rezultatów tak jak praca głównego bohatera, toczenie głazu, który zawsze pod koniec staczał się w dół.

Kolejne cierpienie można nazwać-cierpieniem, które wynika z jakiegoś faktu, prawdy.
W micie o Edypie bohaterzy popełniają samobójstwo, gdy dowiadują się prawdy. Ludzie także mogą cierpieć w ten sposób, choć bardzo rzadko przemienia się to w samobójstwo.

Cierpienie może się także uwidocznić podczas jakiegoś konfliktu, tak jak w „Antygonie” Sofoklesa. Możemy cierpieć z powodu dwóch racji z którego rodzi się konflikt między tymi osobami. I choć później próbujemy naprawić swój błąd może się okazać że za późno. Kreon zrozumiał swój błąd ale Antygona już wcześniej zaplanowała swoje samobójstwo. Niekiedy poprzez takie konflikty mogą cierpieć nasi bliscy, rodzina.

Może być także cierpienie które uwidacznia się podczas jakiegoś nieszczęścia. Ród tytana cierpiał z powodu nieszczęść które wypłynęły z puszki Pandory. Mogą być także nieszczęścia tj. powodzie, trzęsienia ziemi czy huragany. W micie o Edypie ludzie cierpieli z powodu zagadki Sfinksa, który za błędną odpowiedz zabijał ludzi.

Myślę, że cierpienie jest wpisane w życie każdego człowieka i przechodzi z pokolenia na pokolenie. Każdego człowieka spotkało lub spotka nieszczęście m.in. śmierć które obróci się w cierpienie. Moim zdaniem cierpienie było, jest i będzie. W literaturze często jest poruszany motyw cierpienia m.in. w „Bibli”, „Trenach” Jana Kochanowskiego, „Dziadach” Adama Mickiewicza oraz w „Legendzie o św. Aleksym”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata