profil

Demagogia

poleca 90% 70 głosów

rzecz. ż, br. lm

sposób przekonywania i zjednywania sobie rozmówców, słuchaczy, zwolenników itp., polegający na stosowaniu emocjonalnych argumentów (często wymyślonych) i składaniu obietnic, zwykle bez pokrycia; metoda szczególnie często wykorzystywana w polityce dla zdobycia szybkiego poparcia; w przypadku mówców-demagogów sprawdzająca się zwłaszcza podczas wystąpień publicznych.

 

Wielu polityków, chcąc zwiększyć swoje szanse w wyborach ucieka się do demagogii (D. lp, ident. w C. i M. lp). Dużo obiecując i szukając łatwego poklasku starają się zapewnić sobie miejsce w parlamencie, nie troszcząc się o to, jak później zrealizują przedstawiony program.

 

KOMENTARZ
Demagogiczną argumentacją bardzo umiejętnie posługiwał się Adolf Hitler, który szybko zdobywał zwolenników, wykorzystując niezadowolenie wynikające z kryzysu gospodarczego po I wojnie światowej. Odwołując się do haseł nacjonalistycznych i odwetowych, wiedział, że jego argumentacja spotka się z poparciem większości niemieckiego społeczeństwa.

Pochodzenie:

demagog – człowiek stosujący demagogię,
demagogiczny – związany z demagogią,
demagogizować (rzadko) – stosować demagogię.

Obecna postać

Znaczeniowo, blisko słowa demagogia znajduje się populizm. Demagogia w popularnym języku często bywa nazywana krzykactwem, a demagog krzykaczem. Ma to związek z donośnym i ekspresyjnym sposobem przemawiania demagogów.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Demagogia