profil

Obraz epoki średniowiecza w wierszach - "Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią", "O zachowaniu się przy stole", "Satyra na leniwych chłopów".

poleca 85% 239 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Taniec śmierci to jeden z elementów teatralnych widowisk kościelnych, w których śmierć zapraszała różne osoby do tańca i prowadziła z nimi dialogi. Taniec śmierci to również motyw wsztuce plastycznej. Umieszczano go na ścianach kościołów, kaplic, kostnic.

,,Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią". Utwór ten ma forme dialogu. Wizerunek śmierci miał przypominaćo znikomości życia, marności świata doczesnego i ostrzegać ,,memento morii". śmierć ukazana jest obrazowo i realistycznie, miała wzbudzać lęk, przerażenie:

,,Chuda, blada, żółte lice
Łuszczy się jako miednica
Upadł ci jej koniec nosa,
Z oczu płynie krwawa rosa"

Utwór zawiera również liczne obrazki z życia średniowiecznego. Sędzowie, którzy wydają stronicze wyroki na korzyść swojej rodziny, rozpustne kobiety, mnisi uciekający z klasztoru, karczmarze co źle piwa dają.Utwór zawiera smutną refleksje o końcu życia człowieka. Każdy musi stanąć przed śmiercią zupełnie sam, nie pomorze mu już żaden majątek.Inne utwory mówiące o śmierci w literaturze średniowiecznej to np:,,Skarga umierającego"; ,,Dusza z ciała wyleciała" Wiersz Słoty ,,O zachowaniu się przy stole" to obraz życia obyczajowego, podręcznik dobrego zachowania się przy stole i obowiązujących form towarzyskich.

,,Małe kęsy przede się krajcie,
Ukrawaj często a mało,
A jedz, byleć się jedno chciało"

,,Satyra na leniwych chłopów" jest przykładem utworu o tematyce społecznej, który ujawnia konflikt po między chłopstwem a szlachtą.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta