profil

Baza surowcowa żelaza na świecie, producenci stali

poleca 85% 528 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Hutnictwo żelaza, obok górnictwa, było wiodącą gałęzią przemysłu w czasie pierwszej rewolucji przemysłowej. Rolę tę zawdzięczało ogromnemu zapotrzebowaniu na stal, zwłaszcza po skonstruowaniu pierwszej maszyny parowej. Produkcja hutnicza stała się wtedy podstawą rozwoju całego przemysłu maszynowego, transportu kolejowego i morskiego.

Bazą surowcową hutnictwa jest żelazo, będące jednym z najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie pierwiastków. Obecnie eksploatuje się rudy o znacznej zawartości czystego żelaza. Należą do nich:
magnetyt - zawiera od 45 do 79% Fe
hematyt - zawiera od 30 - 60% Fe
syderyt - zawiera od 25 - 40% Fe
limonit - zawiera od 20 - 25% Fe

Bazą surowcowa dla polskiego hutnictwa żelaza są przede wszystkim surowce importowane z Ukrainy i częściowo ze Szwecji i Brazylii. Największymi hutami w Polsce są: Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej oraz Huta w Krakowie.


PRODUKCJA STALI SUROWEJ

KRAJE UDZIAŁ W ŚWIECIE w % (w 2000r.)
Chiny 100
Japonia 15
Stany Zjednoczone 12,5
Rosja 12
Niemcy 7
Korea Południowa 5,5
Ukraina 5,1
Brazylia 3,7
Włochy 3,3
Indie 3,2
Francja 3,2

Początkowo produkcja hutnicza koncentrowała się w krajach wysoko rozwiniętych. Wynikło to z ogromnego zapotrzebowania na stal, wysokich kosztów transportu, oraz dużych możliwości kapitałowych tych krajów. Z początkiem lat 80 nastąpiło załamanie produkcji hutniczej w większości krajów wysoko rozwiniętych: Japonii, S.Z, Niemiec, Francji, Włoch. Było to spowodowane zastąpieniem stali nowocześniejszymi produktami np. aluminium, tworzywami sztucznymi lub stalą stopowa. Równocześnie zaczęła wzrastać produkcja w krajach słabiej rozwiniętych np. Chinach, Brazylii, Indiach, co wynikało ze wzrostu zapotrzebowania na wyroby hutnicze, głównie stal.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata