profil

Dokonaj interpretacji cytatu: "Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest" opierając się na utworze Josepha Conrada "Lord Jim"

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Utwór Josepha Conrada pt.: „Lord Jim” przedstawia często poruszaną tematykę o człowieku, jego moralności,odpowiedzialności za swoje czyny i wierności przyjętym zasadom. Można się długo zastanawiać, co działa na człowieka w chwili podejmowania przez niego decyzji – czy to emocje, zewnętrzne środowisko, presja otoczenia czy też po prostu strach? Uważam jednak, że tak do końca nigdy nie da się tego określić, gdyż człowiek nie jest maszyną, w przypadku, której można dokładnie przewidzieć lub zaplanować proces działania. Wręcz przeciwnie – człowiek jest istotą myślącą, która w sposób niedefiniowalny a niejednokrotnie oryginalny kieruje swoim życiem i postępowaniem.
Ja chciałbym się jednak skupić na poczynaniach tytułowego bohatera powieści – Lorda Jima.

Jego losy toczą się niezwykle szybko i gwałtownie – najpierw zostaje oficerem, później przechodzi ciężką chorobę, następnie zaciąga się na statek „ Patna”, na którym to dochodzi do katastrofy. To punkt kulminacyjny w życiu bohatera, od momentu którego zmienia się zupełnie jego spojrzenie na świat. Jim musiał stanąć przed niezwykle trudnym wyborem i podjąć decyzję między skoczeniem z tonącej „ Patny”, a pozostaniem na niej.. Przez umysł bohatera przechodzi wiele myśli, a wewnątrz duszy toczy się spór pomiędzy wiernością ideałom,jakie miał wpajane od maleńkości, a ich złamaniem, czyli zdradzeniem samego siebie.

Dlatego też cytat: „ człowiek jest zdumiewający , ale arcydziełem nie jest”,jest doskonałym podsumowaniem postępowania Jima. Walczył on o utrzymanie się na pokładzie „ Patny”, chciał stać się bohaterem i skoczyć jako ostatni, ale strach i obawa przed śmiercią wygrały sprawiając, iż uratował się- rozpoczynając przy tym „nowy” cykl życia, w którym nie doznał już spokoju sumienia. Taką postawę bohatera można interpretować na wiele sposobów – jednak jedno jest pewne, psychika ludzka nie jest niezawodna. Tak naprawdę to właśnie w chwilach skrajnego niebezpieczeństwa, kiedy to toczą się losy o nasze własne życie – sprawdzamy swoją wytrzymałość i wierność zasadom moralnym. Mimo iż Jim starał się zawsze adekwatnie ich przestrzegać, w tych kilku chwilach oszukał sam siebie.

Wychowywanie w duchu religijności, spokoju , uczciwości, prawdy jak i wierności swoim zasadom etycznym ,zawsze czyniło Jima człowiekiem zdumiewającym .Jednak ta jedna niefortunna decyzja sprawiła, iż jego życie uległo zupełnemu chaosowi, w którym bohater stara się oszukać samego siebie i wytłumaczyc własne czyny. Dowodzi to, iż nie jesteśmy istotami nieomylnymi i bezuczuciowymi, a wręcz przeciwnie,w wielu sytuacjach życiowych to właśnie emocje biorą górę nad nami, co w konsekwencji sprawia, iż podejmujemy decyzje niezgodne z naszymi normami etycznymi. Człowiek nigdy nie był, nie jest i nie będzie idealny-, czyli nie będzie „arcydziełem”, co jednak świadczy o istocie naszego człowieczeństwa. Trudno przewidzieć czyny człowieka, trudno prześwietlić jego umysł i poznać wnętrze. Zawsze on był i ciągle jest odwieczną niewiadomą, pełną niewyjaśnionych i niezbadanych dotąd tajemnic i sekretów.

Podsumowując mogę powiedzieć, iż wewnętrzne bogactwo człowieka może wywoływać zrozumiałe zdumienie, gdyż stać nas na bardzo wiele. Arcydziełem jednak nie jesteśmy, gdyż bardzo często nie potrafimy z tego wewnętrznego bogactwa właściwie korzystać - żyć nie tylko dla siebie, ale również dla innych – tak jak to zostało ukazane w przypadku Jima. Powinniśmy jednak starać się docierać do głębi swojego człowieczeństwa, bo musimy pamiętać, iż, jak napisał nasz wielki wieszcz Adam Mickiewicz: “Kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”...


Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty