profil

Informacja

poleca b/d

rzecz. ż

  1. wiadomość.
  2. (mat., inf.) pojęcie (także rozumiane jako odrębny dział) z zakresu matematyki i informatyki, dotyczące zagadnień opracowywania, przetwarzania, gromadzenia i zapisywania danych.
  3. (pot.) miejsce, w którym udzielane są informacje.

 

(w zn. 1.) Jak podaje dzisiejsza prasa, opierając się na wiarygodnym źródle informacji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp), prokuratura przygotowuje kolejne wnioski w sprawie zatrzymań wysokich funkcjonariuszy państwowych podejrzewanych o przyjmowanie łapówek.

(w zn. 2.) Sąsiad Andrzeja jest matematykiem i programistą komputerowym. Wczoraj przez godzinę wyjaśniał mu zagadnienia teorii informacji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp).

(w zn. 3.) Pan Grzegorz nie jest zadowolony ze swego banku, a najgorzej wyraża się o informacji (Ms. lp, ident w D. i C. lp). – Zawsze kiedy chcę się czegoś dowiedzieć, nikogo tam nie ma!

 

KOMENTARZ
Współczesny świat to świat szybkiej i wszechobecnej informacji. Na skutek rozwoju Internetu mamy jeszcze dodatkowe, potężne jej źródło. Tutaj możemy mówić o informacji nie tylko dostarczającej nam wiedzy na jakiś temat, ale o całości danych przepływających w sieci i przetwarzanych w komputerach osobistych. Najmniejszą jednostką takiej informacji jest bit.

Pierwotna postać

Kiedy wsadza się szpicla na jakąś robotę, puszcza się w ślad za nim dezinformację: iż jest reakcjonistą, iż jest nieprzychylny w stosunku do reżymu; że marzy o powrocie kapitalizmu i tak dalej. W ten sposób zapewnia mu się dobre i bezpieczne działanie; (...) Jeśli na Zachód ucieka człowiek rangi Miłosza, puszcza się w ślad za nim dezinformację przeciwną: że działał jako agent bezpieki; że jest antyamerykański; że za pieniądze i dobre życie składał donosy na kolegów i tak dalej. (...) Sprawdzenie tego rodzaju dezinformacji trwa lata; (...).
(Marek Hłasko, Piękni dwudziestoletni)

Obecna postać

Słowem przeciwnym do informacji jest dezinformacja – wiadomość nieprawdziwa,celowo wprowadzającą w błąd odbiorcę.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Informacja