profil

Czy powieści historyczne Sienkiewicza powinny być w spisie lektur szkolnych?

poleca 84% 457 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Jak w każdym wybór możemy znaleźć plusy i minusy naszej decyzji. Jednak sądzę, ze utwory sienkiewiczowskie powinny nadal należeć do kanonu lektur. Chcę przedstawić moje argumenty, spostrzeżenia

Pierwszym i sądzę, że najważniejszym argumentem jest docenienie twórczości Henryka Sienkiewicza przez komitet noblowski. W historii literatury Polskiej tylko pięciu twórców otrzymało tę prestiżową nagrodę. Jest to potwierdzeniem wartości utworów Sienkiewicza i zapewnia nas o wartości tych dzieł.
Kolejnym argumentem popierającym mój pogląd jest to, że fabuła u Sienkiewicza jest bardzo interesująca, obfituje w nieoczekiwane zwroty akcji. Stawia to powieści Sienkiewicza na pograniczu książek przygodowych, romansów. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że powieści Sienkiewicza to literatura popularna. Ja uważam, że to zaleta ponieważ pisząc książkę autor chce przekazać coś innym ludziom, pokazać swój pogląd, swoje przemyślenia na dany temat publice. Im więcej ludzi przeczyta utwór tym większy sukces osiągnął autor.
Jednym z wielu argumentów jest także wychowawczy i patriotyczny aspekt tych książek. Te utwory wychowują młodzież w duchu patriotyzmu, budzą poczucie dumy z osiągnięć Polaków. Przedstawiają w dostępny i ciekawy sposób fakty historyczne. Pomaga to przyswojeniu naszej historii, pokazuje nam dzieje naszego narodu z innej strony.

Kolejną zaletą tych utworów jest pokazanie w ciekawy sposób naszej historii. Te pozycje opisują nam ważne momenty z historii w sposób bardzo interesujący. Możemy dowiedzieć się jak wyglądało życie w danych epokach. Powieści sienkiewiczowskie pokazują nam historię z punktu widzenia zwykłego człowieka. Dzięki temu możemy lepiej ją zrozumieć.
Jeszcze jednym powód dla którego warto czytać książki Henryka Sienkiewicza jest język którymi są napisane. Jest to bardzo barwny i bogaty styl, w którym możemy doszukać się perfekcyjności i geniuszu noblisty. Jest to atut, ponieważ dzięki czytaniu tych książek wzbogacamy nasze słownictwo. Potrafimy posługiwać nowymi zwrotami.

Jest bardzo wiele argumentów, przemawiających za pozostawieniem powieści Sienkiewicza w spisie lektur. Można znaleźć także wiele wad tych książek, ale mimo to sądzę, że zalety znacznie przewyższają wady. Mam nadzieję, że przytoczone tu argumenty przekonają niektórych do przeczytania tych cennych pozycji.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty