profil

Jak postrzegano relacje między człowiekiem, a naturą w dobie renesansu?

poleca 85% 383 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mikołaj Rej

Człowiek w dobie renesansu żył w zgodzie z naturą, kreował się jej prawami i dbał o nią, co przedstawiają fraszki Kochanowskiego, a w szczególności ,,Na Lipę``. Jan z Czarnolasu opisuje tam korzyści, jakie przynosi mu drzewo. Poeta pisze: ,,Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawieją, tu słowińcy, tu szpacy wdzięcznie narzekają``. Chwali naturę, że stworzyła coś tak doskonałego i pięknego.
Podobnie jak Kochanowski tworzy Albrecht Durer. On jednak nie pisze, ale używa sztuk plastycznych, jego obrazy dowodzą prawdziwej wrażliwości twórcy renesansowego na uroki przyrody. Kolejnym artystą, który prezentuje ten motyw w swoich pracach jest Sandro Botticelli. Jego obraz ,,Wiosna`` z 1483 roku ilustruje neoplatońską koncepcję miłości. Artysta zawarł w swojej pracy takie postacie jak: Wenus, trzy Gracje, Florę, Zefira i Hermesa, było to spowodowane dyktandem humanistów, którzy często podpowiadali autorom tematy ich dzieł.
Mikołaj Rej pisząc ,,Żywot człowieka poczciwego`` opisał podział na 4 pory roku: ,,Ale iż rozne są czasy w roku, też są i rozne przypadki i w gospodarstwie, i w każdej sprawie człowieka poćciwego, gdyż rok jest na czworo rozdzielon: naprzód wiosna, więc lato, potym jesień, więc zima``. W pracy swojej opisał każdą porę po kolei, co nadało charakter ,,poradnika``, który mówi, co należy robić w kolejnych okresach roku.
Wracając do dzieł sztuki to Pieter Bruegel stworzył dwie ciekawe prace, w których zawarł elementy natury, tj. ,,Myśliwi na śniegu`` z 1565 roku oraz ,,Sianokosy`` również z 1565. Ewidentnie widać tam dwa okresy w roku, zimę oraz lato - dwie główne pory roku. Obrazy te ukazują codzienne życie wieśniaków oraz wszechobecną naturę, bez której te obrazy nie miałyby najmniejszego sensu.
Jan Kochanowski w pieśni ,,Serce roście patrząc na te czasy...`` opisuje fenomenalny mechanizm przyrody - cykliczność natury, która daje człowiekowi ogromne poczucie bezpieczeństwa. Ten mechanizm powtarza się w wielu pracach, o których już wspomniałem oraz w tych, o których nie jestem w stanie tu nawet nadmienić, ponieważ zajęłoby mi to wiele stron.

Odwołam się jeszcze do bardzo ciekawej noweli ,,Sokół``. Autorem jej był Giovanni Boccaccio. Opisał on w niej człowieka z jego najwspanialszym przyjacielem - sokołem. Niestety główny bohater poznał kobietę, w której bardzo się zakochał i w toku wydarzeń musiał zabić swojego najlepszego przyjaciela.

Ostatni raz już patrząc na dzieła sztuki ponownie Albrecht Durer zaprezentował nam pracę pełną naturalnego piękna. Idealne kształty w otoczeniu jedynie liści oraz węża i najważniejszego elementu - jabłka.
Podsumowując wszystkie wymienione prace można z całą pewnością stwierdzić, że człowiek jest doskonałą istotą, która potrafi współżyć z naturą. Od wieków żyliśmy w symbiozie, czerpiąc obustronne korzyści. Człowiek dbając o przyrodę pracując na roli dostarczał sobie pokarmu, w zamian za pielęgnację. Jesteśmy w stanie doszukać się nierozłącznej zależności między nami, a dziełem Matki Natury, co zauważyli twórcy tej epoki uwieczniając to we własnych dziełach sztuki. Renesans jest nie tylko uwiecznieniem arkadii, ale potrafi również kusić swym pięknem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty