profil

Przykłady roślin o zmodyfikowanych funkcjach

poleca 85% 913 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cebula
Cebula posiada podziemny pęd o bardzo skróconej łodydze tworzącej tzw. piętkę, z której wyrastają zgrubiałe, mięsiste łuski, pełniące funkcję organów spichrzowych, które są przystosowane do magazynowania wody i substancji żywiących. Na zewnątrz cebuli występują zwykle skórzaste, martwe łuski pełniące funkcję ochronną.

Wilczomlecze
Posiadają grube liście służące do gromadzenia wody.

Marchewka i burak
W korzeniach gromadzą substancje zapasowe.

Ziemniak i kalarepa
Przekształcone pędy gromadzą substancje zapasowe.

Kaktusy
Przystosowania w budowie mają na celu przede wszystkim ochronę przed utratą wody.
Powierzchnia kaktusa jest pokryta grubą warstwą woskowej substancji nazywaną kutykulą. Jest ona znacznie grubsza niż na liściach roślin żyjących w klimacie umiarkowanym. Dodatkowo ta powierzchnia jest błyszcząca, co znacznie utrudnia pochłanianie światła i ciepła. Szparki kaktusów znajdują się w zagłębieniach, co utrudnia parowanie i zwiększa wilgotność w bezpośrednim ich otoczeniu. Gruba łodyga może magazynować wodę. Ich liście są zredukowane do ostrych cierni, które chronią łodygę wypełnioną wodą przed zwierzętami. W związku z tym liście kaktusa nie przeprowadzają fotosyntezy - odbywa się ona w łodydze. Korzenie są rozgałęzione, dzięki czemu mają możliwość penetrowania znacznego obszaru wokół rośliny.

Rośliny mięsożerne
Rośliny mięsożerne muszą mieć specjalne właściwości, które umożliwiają im konsumowanie pożywienia-najczęściej owadów. Mają one odpowiednio przekształcone liście do łapania ofiar najczęściej.

W Polsce występuje rosiczka, która żywi się owadami. Jest pokryta włoskami gruczołowymi. Gruczoły znajdują się na szczytach włosków wydzielają lepką substancje, która swoim zapachem przyciąga owady. Gdy owad usiądzie na liściu zostaniu unieruchomiony przez lepką wydzielinę, jednocześnie włoski zaginają się ku środkowi liścia, zatrzymując roślinę w pułapce.

Kapturnica rodzaj z rodziny kapturnicowatych obejmujący rośliny owadożerne o liściach przekształconych w rurkowatą pułapkę (tzw. pułapka poślizgowa), do której wpadają drobne owady i są trawione przez enzymy rozkładające białko.
Egzotyczny dzbanecznik ma liść przekształcony w dzbanek, na którego dnie znajduje się wydzielina wabiąca owady. Gdy owad się dostanie do środka to już nie uda się mu wydostać.

Winorośl
Winorośl ma przekształcone liście w pędy z wąsami czepnymi, drewniejące w drugim roku wegetacji i stopniowo tworzące ramiona o długości do kilkudziesięciu metrów, które pomagają im przyczepiać się do podpór.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy