profil

Tkanka miękiszowa

poleca 69% 971 głosów

Tkanka miękiszowa wypełnia ciało rośliny. Zbudowana jest z żywych, cienkościennych komórek o dużych wakuolach. Między komórkami występują przestwory międzykomórkowe. Dzięki słabemu zróżnicowaniu komórek miękiszu mogą z nich powstawać merystemy wtórne. Ze względu na pełnione funkcje wyróżnia się kilka typów tkanki miękiszowej.

Rodzaje tkanki miękiszowej:
Rodzaje tkanki miękiszowej Rodzaje tkanki miękiszowej
Rodzaje tkanki miękiszowej Rodzaje tkanki miękiszowej

Miękisz zasadniczy nie posiada specjalnych przystosowań w budowie i funkcjach. Wypełnia przestrzenie między innymi tkankami, tworząc np. korę pierwotną.
Miękisz asymilacyjny składa się z komórek zawierających liczne chloroplasty. U roślin dwuliściennych występuje w dwóch odmianach – jako miękisz palisadowy i gąbczasty. U niektórych nagonasiennych (w igłach) występuje miękisz wieloramienny charakteryzujący się zwartym ułożeniem komórek o silnie pofałdowanej powierzchni.
Miękisz spichrzowy w komórkach gromadzi materiały zapasowe w postaci skrobi, tłuszczów, białek. Występuje w różnych organach spichrzowych: bulwach, kłączach, niekiedy korzeniach oraz mięsistych owocach i nasionach.
Miękisz wodonośny występuje u sukulentów. Służy do magazynowania wody, która jest gromadzona w dużych, centralnie położonych wakuolach.
Miękisz powietrzny zawiera bardzo duże przestwory międzykomórkowe. Występuje u roślin wodnych i bagiennych, umożliwiając tym roślinom sprawną wentylację i wymianę gazową oraz unoszenie się ich organów w wodzie.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta