profil

Czy obraz współczesnego świata i rozwój nauki potwierdzają wizje Aldousa Huxley"a? (na podstawie fragmentów "Nowy wspaniały świat").

poleca 85% 314 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na przełomie XX i XXI w. nastąpił ogromny rozwój techniki, który nie ominął również dziedziny medycyny. Jednym z najbardziej interesujących współczesny świat odkryć jest możliwość sztucznego zapładniania. Według mnie fragment "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxley'a nie potwierdza obrazu dzisiejszej rzeczywistości i znacznego postępu nauki.

We fragmencie możemy dowiedzieć się o procesach zachodzących w dziale zapładniania. I tak, dowiadujemy się, że płaty świńskiej otrzewnej pełnią funkcję łożyska matki, a butle, w których umieszczone są embriony, suną taśmą, na końcu której czekają na nie pracownicy z odpowiednimi etykietkami. Przypomina to raczej rozlewnię napojów, niż miejsce gdzie daje się początek życiu ludzkiemu. Następnie przenosimy się do laboratorium, gdzie przechowywane są embriony. Tutaj zostają wyjaśnione sposoby oznaczania dotyczące opisu płci płodów: "T" dla osobników męskich, kółko dla żeńskich, zaś znak zapytania oznaczał bezpłodność tych organizmów. Miało to, zdaniem kierownika "produkcji" zapobiec kłopotom z "nadmierną płodnością". To nie są jednak wszystkie niewiarygodne decyzje, jakie podejmowano w związku z przyszłym życiem tych istot, a mianowicie celowo ograniczano poziom tlenu, powodując upośledzenia.

Nowy wspaniały świat Huxley'a jest światem, w którym modeluje się jednostki ludzkie jak plastelinę. W tym niewyobrażalnym świecie uzyskuje się tysiące istot, które wykorzystuje się do z góry okreśłonych celów. Z obawy przed buntem tych organizmów, kaleczy się je, w trakcie procesu tworzenia danej istoty. Pierwszym naruszonym narządem jest zawsze mózg. Potem szkielet. Przy siedemdziesięciu procentach normalnej dawki tlenu uzyskuje się karły. Przy mniej niż siedemdziesięciu bezokie stworki.

Przedstawiony świat w nawet najmniejszym stopniu nie odzwierciedla obrazu współczesnego świata. Trudno jest uwierzyć w to, że coś podobnego mogłoby się dziać w dzisiejszych czasach i że istnieją ludzie o tak wypaczonych umysłach, którzy godzą się, a nawet pomagają w takich procesach. Jest to świat zupełnie nierealny i wyobrażony oraz nie potwierdza on współczesnej rzeczywistości.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta