profil

Każda epoka pozostawia po sobie trwały ślad w umysłach potomnych (renesans) - rozprawka.

poleca 83% 676 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Rozważmy słuszność twierdzenia, że każda epoka pozostawia trwały ślad w umysłach potomnych - na przykładzie renesansu.

W czasie renesansu doszło do wielu dużych przemian kulturalnych, których część przetrwała do dnia dzisiejszego, a niektóre zmieniły się znacznie. Jedną z nich jest humanizm, czyli prąd umysłowy zmierzający do odnowienia znajomości języków i literatury klasycznej, między innymi odrodzenie się kultury starożytnego Rzymu. Inną zmianą jest zainteresowanie się przeszłością - historią.
Tak jak w wyżej wymienionych przykładach, albo choć trochę podobnie jest teraz, ponieważ jak kiedyś kształtuje się swój umysł, w różnych rodzajach szkół. Dzieci od podstawówki uczą się historii. Także od niedawna obok przedmiotów z których można zdawać maturę jest filozofia, a przecież w czsach renesansu była tak bardzo ważną nauką, ale też inne nauki, które odzwierciedlają np. teraźniejszą plastyke, czyli rzeźba i malarstwo. Dzięki nim wszystkim wykształciło się wiele wspaniałych postaci znanych nam do dzisiaj - Wiliam Szekspir, Erazm z Rotterdamu, Leonardo da Vinci, czy też Polacy tacy jak Jan Kochanowski.

Moim zdaniem epoki zostawiają po sobie wiele śladów i to nie tylko renesans, ale także inne np. oświecenie. Dzięki temu,że te ślady zostają w naszym życiu, na świat przyjdzie jeszcze wielu mądrych, wspaniałych i być może sławnych ludzi, kturzy będą na ustach wszystkich przez długie lata.

Podoba się? Tak Nie
Gramatyka i formy wypowiedzi