profil

Metale.

poleca 85% 238 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Metale jak i inne pierwiastki występują w skorupie ziemskiej. W Polsce najwięcej rud żelaza występuje na śląsku. Złoto srebro i platyna jako jedne z nielicznych występują w czystej postaci, to znaczy że nie trzeba ich wytapiać ani oddzielać od innych związków bo prawie wszystkie inne występują w postaci rud.

Jednym z ważniejszych metali dla gospodarki jest żelazo. Występuje ono przeważnie razem z tlenem. Najważniejsze tlenki żelaza to: tlenek żelaza (III) i tlenek żelaza (II). Najczystsze naturalne i nie przetopione żelazo występuje w meteorytach.
W Polsce na początku żelazo wytapiano w piecach nazywanych DYMARKAMI, w I w n.e. Pierwsze wielkie piece służące do tego celu wybudowano pod koniec szesnastego wieku. Obecnie używa się nowoczesnych pieców. Jeden z nich macie narysowany na stronie 135 w podręczniku.
Do tak zwanego zsypu wsypuje się na zmianę koks rudy i topniki, które powodują obniżenie temperatury i usuwanie niepotrzebnych domieszek. Od dołu trzeba wdmuchiwać gorące powietrze aby nastąpiło spalenie koksu, między czasie temperatura w piecu wzrasta. Tlen z wielkiego pieca pochłaniają koks i tlenek węgla. Jednym z produktów ubocznych jest surówka która co jakiś czas zostaje usuwana z pieca przez specjalny spust. Jest to produkt redukcji i rudy żelaza w wielkim piecu, będący stopem żelaza między innymi: węgla, krzemu, manganu, siarki fosforu. Surówka przeznaczona jest do wyrobu stali, żeliw oraz żelazostopów. Jeśli poddamy surówkę procesowi oczyszczania w piecu martenowskim usuwając różne zanieczyszczenia i trochę węgla, a dodając chrom nikiel i polepszyć właściwości stali.

Aby otrzymać czysty glin bez żadnych domieszek a jedynie ich śladowe ilości należy poddać go metodzie, np. ELEKTROLIZY. Glin otrzymuje się obecnie na skale przemysłową do produkcji naczyń drutów kabli okuć. Inna nazwa glinu to aluminium.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta