profil

Życie codzienne Greków.

poleca 85% 297 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ŻYCIE CODZIENNE GREKÓW:

Jak mieszkali?

Ubogi Grek żył w warunkach ,,spartańskich”. Jego dom był zbudowany z bardzo nietrwałych materiałów. Nie miał on ani okien, ani komina, jedyne źródło światła to dziura (otwór) w dachu. Nie miał on również wody bieżącej, więc domostwo było bardzo brudne i śmierdzące. Za to bogaci Grecy prowadzili bardzo przyjemny żywot. W ich domach były normalne okna, kominy oraz niewolnice, które pomagały we wszystkim. Domy miały sypialnie, pokoje reprezentacyjne, kuchnie, pokoje niewolnic, pokoje dla kobiet, dziedziniec, a nawet własną ,,mini” świątynię. Domy były budowane z suszonej cegły i wznoszone na starannie wyrównanym fundamencie kamiennym. Dach pokryty był dachówką.

Co jedli?

Bogaci mogli sobie pozwolić na mięso (koźlinę, drób, baraninę i wieprzowinę) , choć raczej jadali to co wszyscy Grecy, czyli jajka, owoce, warzywa i przede wszystkim ryby. Ponieważ Grecy nie znali cukru, zastępowali go miodem.

Na agorze:

Grecy większość czasu spędzali w mieście, gdyż w ich domach było bardzo duszno i brudno. Centrum ich miasta była agora. Tam też Grecy plotkowali oraz dyskutowali o polityce lub rozmawiali z filozofami. Na agorze można było pożyczyć pieniądze, kupić jedzenie, tkaniny, ubrania, wypić wino i rozmienić pieniądze.

Jak się bawili?

Grecy kochali hazard toteż na agorze bardzo często grali w kości, orła i reszkę, w gąskę lub urządzali walki psów i obstawiali wyniki. Grecy, szczególnie ci bogaci, dla rozrywki urządzali wielkie biesiady na które mieli wstęp tylko mężczyźni i tancerki. Na tych ucztach rozmawiali, jedli i oglądali popisy dziewcząt. Ci mniej bogaci chodzili na polowania lub łowili ryby.

Jak się ubierali?

Kobiety nosiły długie, najczęściej upięte włosy. Materiały z jakich robiły suknie to niewzorzyste tkaniny, lniane lub wełniane. Mężczyźni nosili zwykłe kawały materiałów upięte w charakterystyczny sposób.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta