profil

Cierpienie siłą kształtującą charakter człowieka na podstawie „Księgi Hioba”.

drukuj
poleca 88% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Cierpienie jest nierozerwalnie związane z ludzkim losem, dotyka każdego człowieka, nie można przed nim uciec. Cierpienie można potraktować jako środek do wzbogacenia własnej osobowości przyjąć je z pokorą i godnością . Ten problem został poruszony w „Ks. Hioba”. Mówi ona nie tylko o cierpieniu, ale również o bólu, który napotkał tytułową postać. Literatura pokazuje różne aspekty cierpienia np. Jezus.
Pierwszym człowiekiem, którego spotkał niezasłużony ból jest Hiob. Był on mężczyzną szczęśliwym, pokornym, oraz pobożnym. Nagle tarci wszystko na co pracował przez całe życie , dzieci, majątek, zdrowie. Przyjął to jednak z honorem i cierpliwością. Zdenerwowanej żonie mówi, że teraz muszą przyjmować od Boga zsyłane nieszczęścia. Hiob mimo, że doznał tylu cierpień, dalej ufał i wierzył w sprawiedliwość Bożą. Hiob zastanawiał się dlaczego Pan go ukarał chociaż, że był człowiekiem dobrym i pokornym. Wiedział , że siła Pana jest dla nas nie do pojęcia , więc przyjmował wszystko z pokorą. Hiob, który został poddany próbie zostaje wynagrodzony. Pan mu daje wszystko co stracił na początku. Ks. Hioba uczy na , że cierpienie nie jest karą za nasz winy

Kolejnymi postaciami są Prometeusz i Jezus. Pierwszy z nich wykradł bogom greckim ogień i dał go ludziom, za co został uwięziony w górach, gdzie sęp pożerał mu codziennie wątrobę. Ale jego wątroba cudownym sposobem odrastała na nowo przez co nie umarł. Druga osoba jest to Jezus, który umarł na krzyżu dla naszego zabawienia. Postawy tych bohaterów wpłynęły na losy wielu ludzi, którzy zainspirowali ich zachowaniem starali się postępować podobnie do nich, kształtując w ten sposób ich charakter równocześnie pomagając nam.
Następną osobą cierpiącą po stracie syna jest Maryja, która musiała patrzeć jak On męczy i umiera na krzyżu. Maryja jako osoba bezgrzeszna nie zasłużyła sobie na to, aby oglądać śmierć człowieka , a tym bardziej swojego syna. Maryja cierpiała bez powodu, ponieważ nic nie zrobiła złego.

Ks. Hioba uczy nas, że cierpienie nie jest kara za nasze winy. Hiob jest przykładem godnego znaczenia cierpienia, które jest próba jago człowieczeństwa. Bóg w końcu wynagradza wszystkie cierpienia. Hiob jest archetypem niezawinionego cierpienia.Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
29.9.2007 (17:23)

Praca nie jest zła...