profil

Artykuł w nowym numerze gazetki szkolnej poświęcony sposobom rozwiązywania klasowych konfliktów pt.: "Warto przebaczać".

poleca b/d

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Warto przebaczać

Przebaczanie
, to umiejętność którą powinien posiadać każdy człowiek. Dzięki niemu załatwianie sporów jest o wiele prostsze, konsekwencje konfliktów łagodniejsze, a uraza całkowicie znika.
Przebaczanie jest nieodłączną częścią rozstrzygania sporów.
Jako, że chodzimy do szkoły, większość nieporozumień zachodzi właśnie w jej murach. Ale jak można zakończyć te sprzeczki? Oto kilka sposobów rozwiązywanie problemu w szkole:
Porozmawiaj z drugą stroną.

Może się to wydawać niemożliwe, żeby osiągnąć cel za pomocą rozmowy. Przecież skonfliktowany może wcale nie chcieć nas słuchać i zrozumieć, a jednak. Rozmowa jest kluczowym narzędziem w rozwiązywaniu sporów. Dzięki niej możliwe jest wzajemne zrozumienie, dostrzeżenie błędów po jednej lub drugiej stronie. Może to właśnie my tkwiliśmy w błędzie i nasz rozmówca
zechce nam wytłumaczyć, jak należałoby naprawić to, co zostało zniszczone.
Zgłoś się do nauczyciela.

Pedagog jest jednym z lepszych wyborów dotyczących rozwiązywania problemów. Jako osoba pracująca z ludźmi i znająca się na kontaktach międzyludzkich, nauczyciel posiada niezwykłą moc kończenia uczniowskich zatargów. Umie niekiedy zdusić je w zarodku, ale co jakiś czas będzie on potrzebny jako mediator. Mediator, to osoba, która prowadzi obie strony do porozumienia, nie jest z żadną z nich powiązana i jej celem jest tylko osiągnięcie zgody między zwaśnionymi osobami. Dba również o to, żeby obie strony dokładnie rozumiały co maja na myśli stosując np. parafrazę.
Dzięki pomocy osoby z zewnątrz, rozmówcy maja poczucie sprawiedliwości, nie czują, że mogą przegrać lub wygrać, ponieważ chcą zawrzeć ugodę.
Kontakt fizyczny.

Jest to na pewno najmniej inteligentny sposób na rozwiązywanie problemów, ale większość uczniów wybiera właśnie ten punkt.
Bójka jest niebezpiecznym sposobem na zakończenie sporu, ale pozwala jednak na najszybsze uporanie się z nim. W trakcie bijatyki wyrzucamy wszystkie złe emocje, dzięki czemu stosunki między skonfliktowanymi błyskawicznie się poprawiają, napięcie znika, a złe emocje zostają wyrzucone podczas wysiłku. Dlatego właśnie często po jednorazowej bijatyce obie strony (przynajmniej u chłopców) zostają dobrymi kolegami, a czasem nawet przyjaciółmi.
Oczywiście w trakcie bijatyki może dojść do uszkodzenia ciała, dlatego jest to zły sposób na rozwiązywanie konfliktów, ale każda metoda ma swoje plusy i minusy.
Sposoby rozwiązywania sporów w szkole są różne.

Każdy ma wady jak i zalety, ale to od nas i naszego oponenta zależy w jaki sposób chcemy się porozumieć, ponieważ to porozumienie i przebaczenie jest kluczem do zakończenia problemowej sprawy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury
Formy wypowiedzi