profil

XX wiek wspaniały!!! Wspaniały?

drukuj
poleca 85% 113 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

XX wiek Był bardzo obfity w rozmaite wydarzenie, które odcisnęły piętno i ukształtowały świat takim, jaki jest dzisiaj. Obfitował również w wiele wynalazków i odkryć, które znacznie ułatwiły ludzkie życie, ale i takich, które ułatwiły jego odbieranie.
Jak już wcześniej wspomniałam w minionym wieku miało miejsce wiele doniosłych wydarzeń. Moim zdaniem jednym z ważniejszych pozytywnych zjawisk był podbój kosmosu. Pierwszym człowiekiem wystrzelonym w kosmos był Rosjanin Jurij Gagarin Wyprawy były liczne i przyniosły min. zdjęcia i próbki ciał niebieskich. Spowodowało to ogromny postęp w badaniach dotyczących tej dziedziny nauki. Ukoronowaniem tego dzieła było lądowanie Amerykanów na księżycu.

Innym ważnym krokiem było powstanie organizacji zwanej Ligą Narodów, której miejsce zajmuje obecnie ONZ. Miała ona zadbać o pokój na świcie i prawo do wolności wszystkich narodów.

Myślę, że obok powstania jednym z bardziej doniosłych wydarzeń był upadek systemów totalitarnych, reżimów faszystowskich i socjalistycznych. Uważam, że w pewien sposób załagodziło to złe wspomnienia ludności z tym związane. Możemy się pocieszać gdyż, chociaż takie straszliwe organizacje kiedyś działały nie miały racji bytu, zostały obalone i zwyciężyła prawdziwa wolność.
Poza wydarzeniami politycznymi miało miejsce wiele bardzo istotnych dla ludzkości odkryć i wynalazków technicznych, które ułatwiają na dzisiaj życie. Wśród najważniejszych należy wymienić: kino dźwiękowe, telewizory i wszystko, co jest związane z przemysłem kinematograficznym(umożliwiły masową rozrywkę; samolot(szybkie przemieszczanie się nawet nad oceanami);urządzenia gospodarstwa domowego jak np.: odkurzacz, suszarka, mikserzy kuchenka mikrofalowa(znacznie ułatwiły wiele czynności), zamek (zrewolucjonizował przemysł ubraniowy); światła ruchu drogowego (umożliwiły bezkolizyjny ruch pojazdów); reaktor jądrowy (stał się bardzo opłacalnym źródłem energii); tranzystor (umożliwił zbudowanie komputera i innych urządzeń elektronicznych) komputer (dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez niego życia, pozwala nam na niemal wszystko: rozrywkę, pracę, pobieranie informacji);

Bardzo istotny był również postęp w medycynie, który dokonał się w tym czasie. Wynaleziono sztuczne narządy, które umożliwiały wykonywanie przeszczepów. Wynaleziony również w tym czasie laser wykorzystano do wykonywania bezkrwawych operacji. Wyodrębnienie hormony zwanego insuliną pozwoliło leczyć nieuleczalną dotychczas cukrzycę.

Niestety oprócz pozytywnych stron w XX wiek miał też soją drugą twarz i byłą ona straszna. Przede wszystkim I i II wojna światowa, które przyniosły terror, holokaust, obozy koncentracyjne, getta i miliony niewinnych ofiar. Oczywiście inne konflikty jak np.: wojna w Zatoce Perskiej(zrzucenie bomby atomowej) czy konflikt Izraelsko-Palestyński były nie mniej krwawe. Powstały ideologie np.: socjalizm czy nazizm, które nie miały najmniejszego sensu, zakładały tyranie terroru, tworzyły utopie, które nie mogły funkcjonować.

Oczywiście do tych tragedii przyczynił się również postęp w technice między innymi zbudowane pierwszego czołgu, pistoletu maszynowego, pocisku rakietowego, czy w końcu bomby atomowej. Inny tragicznym wydarzeniem również z postępem związanym był wybuch reaktora w Czarnobylu, napromieniowanie i choroba popromienna, której pozostały do dziś.

Minionego wieku, którego jesteśmy dziećmi nie da się jednoznacznie ocenić. Wiele było w nim wydarzeń z doniosłych jak i tragicznych w skutkach. Myślę, że nie określenie wspaniały, gdyż takiego nie można mu nadać z uwag na nieszczęścia jakie przyniósł, lecz pamiętny będzie na pewno!


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
27.7.2006 (12:24)

praca jest świetna, poprostu genialna.szukałam właśnie takiej pracy, bardzo mi jest potrzebna na polaka heh //ja byłam pierwsza //zobaczymy czy jutro na polskim kto$ nie będzie miał takiej sanej pracy heheh buziaczki //dla mojej paczki i nie tylko!!! :)):)) ;]

27.7.2006 (12:21)

Całkiem niezła praca... Ale wymaga sporo korekt! Więc nie radzę przepisywać "na żywca" ;-)

27.7.2006 (12:21)

praca bardzo mi sie podobala,strescilem ja troszke i zmienilem, lecz sens jest bardzo interesujacy:)pozdrawiam!

Teksty kultury