profil

“Wyjaśnij jak rozwój kolei wpłynął na gospodarkę i społeczeństwo w XIX wieku.”

poleca 85% 181 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

“Wyjaśnij jak rozwój kolei wpłynął na gospodarkę i społeczeństwo w XIX wieku.”


Rozwój kolei miał znaczący wpływ na gospodarkę i społeczeństwo w XIX wieku. Był to nowy, bardzo wydajny i stosunkowo tani rodzaj transportu. Umożliwiał on nie tylko transportowanie różnego rodzaju surowców i dóbr, ale także ludzi w niespotykanym dotąd tempie. Kolej przynosiła więc szereg skutków gospodarczych i społecznych, które postaram się omówić w swojej pracy.

Kolej spowodowała zakończenie izolacji systemów gospodarczych poszczególnych regionów. Możliwość szybkiego transportu sprawiła, że systemy te mogły eksportować swoje towary również poza swój region. Spowodowało to rozwój gospodarki, rozrost przedsiębiorstw i większą wymianę handlową. Dzięki kolei odległości pomiędzy obszarem produkcji a obszarem konsumpcji przestały mieć większe znaczenie. Poza czasem transportu, który znacząco się skrócił, bardzo zmniejszył się także jego koszt. Dla przykładu koszt transportu wagonu węgla koleją w Wielkiej Brytanii był niemal dwadzieścia razy mniejszy niż jego transport tradycyjnymi metodami.

Powstanie transportu kolejowego samo w sobie spowodowało ogromny rozwój gospodarki. W związku z istnieniem kolei powstało wiele przedsiębiorstw bazujących na tym transporcie. Wiele z nich zajmowało się wydobywaniem i przetwarzaniem surowców naturalnych, na które coraz bardziej rósł popyt. Znacznie zmalało dzięki temu zjawisko bezrobocia, gdyż w powstałych firmach, a także na samej kolei zatrudniano wiele osób. Zwiększenie poziomu wydobywania surowców, produkcji materiałów budowlanych, zwiększenie ich transportu oraz mniejszy tego koszt spowodowało dużo szybszy rozwój miast.

Rozwój kolei wprowadzał też szereg zmian dla społeczeństwa. Dzięki szybszemu i tańszemu transportowi znacznie usprawniła się wymiana informacji. Zwielokrotniła się wymiana pocztowa, zwiększyły nakłady produkcji periodyków i książek. Oznaczało to więc większe zatrudnienie w drukarniach i na poczcie, a także rozwój intelektualny społeczeństwa. Rozwój ten umożliwiały również coraz bardziej komfortowe i przystępne cenowo podróże. Wiele osób mogło odtąd pozwolić sobie na podróż do bardziej odległych części kraju. Poznawali oni nowe miejsca i kultury. Spowodowało to rozwój tzw. “masowej turystyki”. To jak i łatwiejszy transport materiałów budowlanych przyczyniło się także do likwidacji stylów regionalnych w architekturze. Można by powiedzieć, że nastąpiło architekturalne ujednolicenie.

Ludzie coraz więcej przemieszczali się za pomocą kolei. Nie tylko w celach podróżniczych. Często ludzie decydowali się na przeniesienie się do odległych miejscowości. Powodowało to niejednokrotnie oddalenie się od siebie rodzin i rozpad ich relacji. Najczęściej następowało przemieszczanie się ludności wiejskiej do miast. Głównie ze względu na to, że w miastach w związku z rozwojem potrzebne było coraz więcej rąk do pracy. W samej Wielkiej Brytanii liczba pasażerów korzystająca z transportu kolejowego potroiła się w ciągu zaledwie ośmiu lat. Miało to miejsce między 1842 i 1850 rokiem. Liczba ta podwoiła się w latach 50-tych, a następnie podwoiła się po raz kolejny w latach 60-tych.

Transport kolejowy spowodował większe zróżnicowanie dostępnych towarów oraz obniżkę ich cen. Pojawiły się towary dotąd niedostępne, a towary pierwszej potrzeby takie jak żywność stały się bardziej przystępne cenowo. Kolej miała więc zasadniczy udział w likwidacji klęski głodu, która po raz pierwszy zaczęła zanikać w krajach wysoko rozwiniętych. Rozwój kolei miał też pośredni wpływ na polepszenie się stanu zdrowia Europejczyków. Odpowiadało za to wzbogacenie diety ludzi, w żywność której do tej pory nie dało się transportować w tak szybkim tempie na taką skalę, ponieważ zazwyczaj zdążyła ona by się popsuć w podróży.

Podsumowując rozwój kolei wpłynął na rozwój gospodarki i rozwinięcie intelektualne społeczeństwa. Samo powstanie kolei jak i wielu przedsiębiorstw opierających na niej swoją pracę spowodowało postęp technologiczny w przemyśle ciężkim i utworzyło wiele stanowisk pracy. Wywołało to falę emigracji z wsi do miast, zmniejszając przy tym poziom bezrobocia. Znacznie usprawniła się także wymiana informacji. Zapewniło to lepszą dystrybucję gazet i czasopism. Wiele osób zaczęło także podróżować w celu rozwijania się i poznawaniu świata, zwiedzając “nowe” miejsca i stykając się z innymi kulturami. Utworzyły się podwaliny masowej turystyki. Dzięki tańszemu i szybszemu transportowi w sklepach pojawiły się niespotykane dotąd towary. Nastąpiło także obniżenie ceny towarów, co przyczyniło się do zmniejszenia zjawiska głodu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty