profil

Przegląd systematyczny i znaczenie gadów

poleca 84% 453 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przegląd systematyczny i znaczenie gadów
1.Krokodyle
*najszczęsćiej występują w wodach słodkowodnych, rzadziej w słonowodnych
*Rodzaje:kajmany(kajman okularowy-toleruje niewielkie zasolenie wody,żywi się kręgowcami,występuje w Ameryce poł i środkowej)aligatory(aligator chiński-zamieszkuje rzeki,strumienie czasem tereny bagienne,występuje w Chinach,poluje na mięczaki,skorupiaki,ryby,kręgowce)krokodyle(krokodyl australijski-zamieszkuje słodkowodne jeziora i bagna,wyjątkowo wąki pysk-przystosowanie do łowienia ryb)żywi się również nietoperzami,ptakami,ssakami,zamieszkuje Australie)i gawiale
2.Sfenodonty
*Należą do rzedu hatterie.Ich mózg i sposób poruszania się jest charakterystyczny dla płazów.Posiadają oko ciemniowe odbierające bodżce świetlne.Posiuadają 2 rzędy zębów znajdujących się w szczęce zachodzą na 1 rząd umiejscowiony w żuchwie.
*występują w Nowej Zelandii
*Dwa gatunki:sphenodon guntheri i sphendon punctatus
3.Łukonośne(Squamata)
* wszytskie gady których ciało jest pokryte łuskami
*jaszczurki:
-jaszczurka zwinka-(24 cm)występuje w środowisku suchym,głownie na brzegach dróg,lasów i nasypach kolejowych a także w górach.Występuje w Anglii,Skandynawii,Europie Środkowej.Żywi się owadami,pająkami,ślimakami.
-jaszczurka żyworódka(18cm)Spotykana jest w środowisku wilgotnym,głownie na torfowiskach,śródleśnych polanach i brzegach pól.Występuje w całej Europie i w Południowej Azji.Żywi się stawonogami,dżdżownicami,ślimakami.
-padalec(jaszczurka beznoga)Można je spotkać na terenach zalesionych i wilgotnych.Aktywne są w dzień i o zmierzchu.Wystepuje w Hiszpanii,Irlandii,Europie,Azji.Żywią się dżodżownicami i ślimakami.
*węże:
-zaskroniec zwyczajny-Występuje w Europie i Azji.Poluje na żaby brunatkne i jeziorkowe.Zaskrońce zwinnie poruszają się na lądzie ale szybciej w wodzie.
-żmija zygzakowata-Zrenica oka żmii jest ustawiona pionowo.Preferuje podmokłe łąki,leśne polany,obrzeża lasów.Poluje na ssaki owadożerne,gryzonie,owady,żaby,jaszczurki.Występuje w prawie całęj Europie.Jast jadowita.
4.Żółwie
*występują na wszytskich kontynętach z wyjątkiem Antarktydy
*charakteryzują sie pancerzem pokrywającym cały tułów.
*są mięsożerne i roślinożerne/wodne i lądowe
*zółwie są jajorodne
5.Znaczenie gadów
-stanowią istotne składniki biocenoz w okolicach pustynnych oraz półpustynnych
-odgrywają dużą rolę w gospodarce
-żywiąc sie owadami,gryzoniami,ślimakami ograniczją ich liczebność(chronią uprawy i zapobiegają stratom w leśnictwie i rolnictwei)
-wykorzystywane są w celach konsumpcyjnych
-skóra gadów jest wykorzystywana do wyrobów odzieżowych
-w przemyśle farmaceutycznym wykorzystuje się jad węży do wytwarzania leków przeciwreumatycznych a także przeciw epilepsji i chorobom nowotworowym

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 2 minuty