profil

„Biblia jako księga mądrościowa i dzieło wiecznie aktualne” – esej.

drukuj
poleca 81% 686 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

„Jednym z głównych źródeł kultury europejskiej jest chrześcijaństwo ze swoją Księgą świętą – Biblią. Nie można zrozumieć kultury i literatury polskiej bez znajomości Pisma świętego” (Kazimierz Bukowski: „Biblia a literatura polska.”

Chciałbym zwrócić tutaj uwagę na dwa określenia: Księga święta i źródło kultury. Księga święta przekazuje nam naukę Boga (np. dziesięć przykazań) w Starym Testamencie oraz życie, słowa i naukę Jezusa – syna bożego w Nowym Testamencie. Chrześcijaństwo opiera się przede wszystkim na Ewangelii, czyli dobrej nowinie, jaką głosił nam Jezus. Jezus natomiast jest wzorem człowieka doskonałego a Jego słowa i Jego nauka mówią nam, kim jest człowiek, jaki jest człowiek i czym powinien kierować się w życiu, jakim jest wobec Boga i wobec innego człowieka.

„Biblia nie wyjaśnia, z czego rzeczy się składają, lecz ukazuje ich znaczenie. Nie jest więc księgą naukowo-techniczną, lecz księgą mądrości – mądrości życia” - pisze K. Bukowski.

Znajdujemy w Biblii przykłady, które przedstawiają dobro, i które przedstawiają zło. Mądrość, jaka stąd dla nas wynika to nauka odróżniania tego, co dobre, od tego, co złe. Można przypomnieć chociażby tytuły rozdziałów, które mówią nam o mądrości, np. w Starym Testamencie: Księga Sędziów, Księga Przysłów, Księga Mądrości; a w Nowym Testamencie: wszystkie przypowieści, przykazania, listy, np. Przypowieść robotnikach w winnicy, Niebezpieczeństwo Bogactw, a także największe przykazania: pierwsze - „Będziesz miłował Pana Boga swego…”, drugie – „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego.
Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy” (św. Mateusz).

Biblia więc jest dla nas i dzisiaj nauką mądrości, a nasza kultura świadczy o tym, na ile, w jakim stopniu i na jakim poziomie my tę naukę, to przesłanie zrozumieliśmy i przyjęliśmy w życiu. Jaki jest poziom naszej mądrości w odniesieniu do nauczania biblijnego. Jaki jest poziom mądrości każdego człowieka, żyjącego wśród ludzi, każdego człowieka bez względu na wyznanie i rasę. Ponieważ mądrość Biblii, to mądrość wynikająca z dobra, mądrość ponadczasowa i dotycząca nas wszystkich: „Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie.”

Trzeba jeszcze dodać, że Ewangelia bardzo wiele mówi o nadziei. Ponad dwa tysiące lat istnieje Nowy Testament – Księga święta – księga mądrości, a nadziei musimy mieć z dnia na dzień coraz więcej.


Polecasz? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (3) Brak komentarzy
27.7.2006 (12:29)

praca nawet ciekawa... wlasnie potrzebowalam eseju :D thx a co do Bibli to wydaje mi sie, ze ludzie odstaja od niej bo bardzo duzo jest niesciclosci... i duzo niezrozumialych rzeczy dla przecietego Polaka

27.7.2006 (12:20)

Praca całkiem fajna, mam tylko zastrzeżenie do Julii, ja uważam, że niewiele ludzi, którzy uważają się za tak wiernych chrześcijan nie mieli nawet razu w ręku Bilblii. Szkoda. Większość również nie widzi różnicy między Biblią a Pismem Świętym

27.7.2006 (12:08)

tekst jest w miare ok. tylko ze jest dużo błędów i powtórzeń