profil

Prącie

poleca 86% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prącie, penis, członek, spełnia dwojakie zadanie biologiczne: służy do wyprowadzania moczu z pęcherza moczowego na zewnątrz oraz wprowadzania nasienia do narządów płciowych kobiety. Kształtem przypomina walec. Część tylna członka jest nieruchomo przytwierdzona do spojenia łonowego i kości łonowych. Trzon oraz żołądź tworzą część wiszącą członka. Na wierzchu żołędzi znajduje się otwór - ujście cewki moczowej. Między trzonem a żołędzią prącia znajduje się zwężenie (szyjka żołędzi). Skóra pokrywająca prącie jest cienka i przesuwalna, na żołędzi tworzy napletek. U dołu znajduje się wędzidełko uniemożliwiające nadmierne cofanie się napletka.
Trzon prącia tworzą dwa ciała jamiste (po stronie górnej) i jedno ciało gąbczaste (po stronie dolnej) zawierające cewkę moczową. Jest dłuższe i cieńsze od pozostałych. Ciała jamiste są zbudowane z nieregularnych przestrzeni naczyniowych i mocnej osłony (błona biaława). Wypełnia je krew, co powoduje erekcję (wzwód). Przez prącie przebiega odcinek cewki moczowej, zwany jej częścią gąbczastą. Trzon prącia jest głęboko umocowany w miednicy, ta część, znajdująca się w miednicy (korzeń), działa jak kotwica, umożliwiając utrzymanie ciężaru prącia w stanie erekcji. Pod względem wrażliwości unerwienie trzonu prącia jest podobne do unerwienia pochwy. Żołądź prącia jest bardzo bogato unerwiona i wrażliwa na dotyk. Najbardziej unerwione jest wędzidełko i ono właśnie jest szczególnie czułym na bodźce miejscem ciała mężczyzny.
Kształt prącia stanowi cechę indywidualną mężczyzny i bywa bardzo zróżnicowany. Podobnie zróżnicowana jest jego długość, który w stanie spoczynku ma 5-15 cm, ale u większości mężczyzn 8-12 cm. Średnia grubość prącia wynosi 2,5 cm. Długość ta jest zmienna i zależy od różnych czynników, np. kurczy się pod wpływem niskiej temperatury, zmęczenia, lęku, panicznego strachu. Długość prącia w stanie erekcji wynosi średnio 12-18 cm.
Pod napletkiem znajdują się gruczoły wydzielające tzw. mastkę - wydzielinę, której zadaniem jest natłuszczanie skóry żołędzi, co ułatwia przebieg stosunku; jej kremowa barwa może zmieniać się w żółtą lub zielonkawą. Należy ją codziennie usuwać podczas mycia. Zachowanie higieny wymaga też usunięcie ostatnich kropli po oddaniu moczu. Należy to robić, uciskajac podstawę prącia. Dzięki temu zabiegowi mocz nie wsiąka w bieliznę. Wielu mężczyzn zaniedbuje codzienne mycie, wielu popełnia typowe błędy higieniczne, np. wyciera prącie ręcznikiem (na którym mogą znajdować się bakterie), nie zsuwa napletka (wtedy mastka zalega i wywołuje zakażenie). Brak troski o higienę jest częstą przyczyną zakażeń również w narządach kobiety.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty