profil

Narządy płciowe męskie

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Narządy płciowe męskie wewnętrzne:
-jądra,
-najądrza,
-nasieniowody,
-pęcherzyki nasienne,
- gruczoł krokowy.

Narządy płciowe męskie zewnętrzne:
-prącie,
- moszna.

JĄDRA (TESTES)- są gruczołami płciowymi męskimi w których powstają plemniki, czyli komórki płciowe. Jądra bezpośrednio okrywa gruba torebka łącznotkankowa zwana błoną białową od której odchodzą w głąb przegródki dzielące miąższ jądra na zraziki.
Miąższ składa się z poskręcanych kanalików (cewek) nasiennych, które łącząc się ze soba tworzą siatkę jądra. Od siatki biegną przewodziki wyprowadzajace jądra podążające do najądrza. W śnianach kanalików nasiennych powstają komórki płciowe (plemniki).

NAJĄDRZA (EPIDIDYMIS)- pokrywają cały tylny brzeg jądra. Składaja się z licznych pokręconych przewodzików, połączonych u górnego bieguna jądra z przewodzikami wyprowadzajacymi jądra, a u bieguna dolnego przechodzacych w nasieniowód.

NASIENIOWÓD- jest przewodem o dł. ok. 50 cm.. Początkowo biegnie poza najądrzem dalej wchodzi do kanału pochwowego. Po przejściu przez kanał pachwinowy nasieniowód dostaje sie do macicy małej i pod otrzewną podąża ku tylnej ścienie pęcherza moczowego; pod dnem pęcherza łączy się z przewodem pęchcerzyka nasiennego.

PĘCHERZYKI NASIENNE- są narządami parzystymi o kształcie wydłużonych woreczków leżących między pęcherzem moczowym, a odbytnica. Dolny koniec pecherzyka tworzy przewód łączący się pod kątem z nasieniowodem. Powstaje wspólny przewód zwany przewodem wyrostkowym.

GRYCZOŁ KROKOWY (PROSTATA)- podstawa gruczołu łączy się z dnem pęcherza moczowego za pomocą włókien mięśni gładkich. Przez gruczoł krokowy przechodzi początkowy odcinek cewki moczowej; przebijaja go także oba przewody wytryskowe, kierujące się i uchodzące do cewki moczowej. Ujścia gruczołu otwierają się kilkunastoma otworkami do cześci krokowej cewki. Wydzielina gruczołu krokowego wraz z wydzieliną jądra i pęcherzyków nasiennych tworzy nasienie (spermę).

PRĄCIE (PENIS)- zbudowane jest z dwóch ciał jamistych prącia i nieparzystego ciała gąbczastego prącia. W prąciu odrózniamy nasadę i część ruchową. Nasada prącia łączy sie odnogami ciał jamistych z kośćmi łonowymi. Ciało gąbczaste prącia w którym przebiega końcowy odcinek cewki moczowej leży iędzy obydwoma ciałami jamistymi. Zakończenie ciała gąbczastego tworzy żołądź prącia i pokrywa końce ciał jamistych. Prącie pokrywa łatwo przesuwalna skórka, która ponad żołędzią tworzy podwójny fałd zwany napletkiem.

MOSZNA (SCROTUM)- worek mosznowy powstaje przez wypuklenie wszystkich warstw przednio-dolnej ściany jamy brzusznej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty