profil

"Stara Baśń" - wspaniała adaptacja filmowa dzieła Ignacego Kraszewskiego.

poleca 85% 627 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W zeszłym tygodniu razem z całą szkołą udaliśmy się do kina, aby obejrzeć film na motywach powieści Ignacego Kraszewskiego pt. „Stara Baśń – kiedy słońce było bogiem”.
Film ten wyreżyserował Jerzy Hoffman. To nie jest jego jedyne dzieło. Jest on twórcą wielu filmów takich jak np. „Pan Wołodyjowski”, „Potop” (nominacja do Oskara), „Trędowata”, „Znachor”, „Ogniem i mieczem”, które zwieńczyło ekranizacje Sienkiewiczowskiej Trylogii, oraz wielu innych.
Akcja tego filmu rozgrywa się w IX w., kiedy Polską rządził Popiel. Był on rządny władzy do tego stopnia, że zabił swojego siostrzeńca, a drugiego oślepił tylko po to, aby jego syn mógł zostać księciem. Zbrodnie te wywołały bunt kmieci, którzy na czele Piastuna i Ziemowita, zdecydował się podjąć walkę z nim.
Drugim wątkiem tego filmu jest miłość Ziemowita do Dziwy, którą ojciec przeznaczył bogom. Ziemowit był z tego powodu niezadowolony i postanowił o nią walczyć.
Jednym z atutów filmu jest obsada. Zagrali w nim wybitni aktorzy, którzy doskonale wcielili się w swoje role. Jako Ziemowit Piastowic pojawił się znany i lubiany Michał Żebrowski. Piastuna zagrał Daniel Olbrychski. W roli Popiela zobaczyliśmy Bogdana Stupke, natomiast w jego żonę wcieliła się Małgorzata Foremniak. Znoska zagrał, doskonale czujący swoją rolę, Andrzej Pieczyński. Nie możemy tu również zapomnieć o młodej Rosjance Marinie Andrejewnej Aleksandrowejm która zagrała Dziwę. Jestem pod ogromnym wrażeniem doskonale podłożonych głosów Dziwie i Popielowi. Użyczyli ich Karolina Gruszka i Janusz Bukowski. Perfekcyjna charakteryzacja i odpowiednio dobrane kostiumy to efekt pracy Magdaleny tesławskiej-Biernackiej i Pawła Grabarczyka. Scenariusz do filmu napisali Jerzy Hoffman i Józef Henn.
Doskonałą muzykę wzmagającą napięcie skomponował Krzesimir Dębski, a jej wykonawcami byli: Beata Kozidrak, chór męski i żeński, bułgarski zespół wokalny „Eva kwartet” oraz orkiestra Leopolis ze Lwowa.
Według mnie film jest bardzo ciekawy i zachęca do przeczytania książki. Dostarcza niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Ciekawa scenografia wzbudza zachwyt i podziw, pozwala przenieść się w miejsce akcji. Mocnym punktem tego widowiska jest piękna muzyka i oryginalna gra aktorów. Wszystkie te cechy sprawiają, że film jest naprawdę godny polecenia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata