profil

Co się stało z książką, co się stało z człowiekiem?

poleca 85% 2326 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Istnienie książki jest nierozerwalnie związane z człowiekiem jako istotą rozumną - jest dziełem jego umysłu. Do dzisiaj jest symbolem dociekania prawdy, skarbnicą wiedzy, obrazem świata, do którego czytlenik ucieka od szarej rzeczywistości.
Dzieje książki na przestrzeni wieków były bardzo burzliwe. Kiedy jeszcze była pisana ręcznie, dostęp do niej miała tylko wąska grupa uprzywilejowanych osób. Dopiero wynalezienie druku przez Gutenberga spowodowało rozpowszechnienie książki wśród szerszych wartw społeczeństwa. Kolejne wieki prowadziły do coraz to większego rozwoju słowa pisanego. Społeczeństwa zaczęły kłaść nacisk na powszechność nauki pisania i czytania. Książka przeżywała swój największy rozkwit. Wpływała na sposób widzenia świata, kształtowała poglądy czytelnika, wskazując mu wartości i ideały oraz oczami wyobraźni przenosiła go w świat bohaterów, ich przygód i uczuć. Z powodu pozytywnych treści, jakie ze sobą niosła, była \"prześladowana\" poprzez jej niszczenie i publiczne palenie, a także jej posiadaczom grożono nawet karą śmierci. W tym czasie powstało jednak bardzo wiele cennych dzieł, zawierających doniosłe wartości, które do dziś cieszą się duża popularnością.
Dzisiejsza technika pozwala na wręcz masowe drukowanie książek, ich dostępność jest bardzo duża, a mimo tego człowiek coraz rzadziej po nią sięga. Co się stało z książką, co się stało z człowiekiem? Ludzie w dzisiejszych czasach mają coraz mniej czasu wolnego. Szybkość ich życia została posunięta do granic możliwości. Liczy się tylko praca i pogoń za pieniędzmi. Rodzice nie mają nawet czasu poczytać dziecion bajek, przez co już od najmłodszych lat nie kształtują w nich nawyku czytania. Łatwiej jest posadzić dziecko przed telewizorem niż poświęcić mu trochę uwagi. Globalny rozwój mediów prowadzi do coraz szybszego wypierania książki z codziennego życia. Łatwiej i szybciej można uzyskać informacje z internetu czy telewizji niż \"wyczytać\" je z książki. Wymaga to czasu, skupienia i odrobiny wyobraźni. Tempo życia zmusza człowieka do pójścia na \"łatwiznę\". Młody człowiek sięga po książkę tylko wtedy, gdy pani od języka polskiego każe przeczytać lekturę. Odsunięcie książki na dalszy plan prowadzi do kształtowania jednolitych postaw wielu ludzi. Książka poprzez wyobraźnię czytelnika pozwalała na jego indywidualny rozwój psychiczny i duchowy. Charakter informacji, jej wybiórczość i sposób przekazywania wychowują duże grupy ludzi w ten sam, określony sposób. Ludzie różno fizycznie stają się \"psychicznymi klonami\" - myślą, mówią i czują tak samo i to samo. Świat staje się coraz bardziej ponury, szary i smutny, a ludzie coraz bardziej jednakowi.
Nowoczesność, która reguluje rytm życia człowieka, nie pozwala mu na chwilę zastanowienia się nad swoim losem. Książka pozwalała na chwilę zadumy, przemyśleń na różne tematy, rozwój wyobraźni, a przez to bogatsze życie duchowe i kształtowanie charakteru człowieka. Walka tych dwóch światów prowadzi jednak, jak na razie, do porażki słowa pisanego, a co za tym idzie wartości od wieków przypisanych człowiekowi. Mam nadzieję, że nadejdą jeszcze czasy kiedy człowiek znów zatrzyma się w tym pędzie i doceni wartość książki.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy