profil

Układ hormonalny

poleca 85% 726 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Układ hormonalny tworzą gruczoły wydzielania zewnętrznego, zwane gruczołami dokrewnymi. Są to takie gruczoły, których wydzieliny nie mają ujścia na zewnątrz ciała. Do najważniejszych gruczołów dokrewnych zalicza się: przysadkę mózgową, tarczycę, gruczoły przytarczyczne, gruczoły nadnerczowe, trzustkę, gruczoły płciowe żeńskie (jajniki) i męskie (jądra).
Hormony są to substancje chemiczne, najczęściej białka, które regulują i koordynują czynności narządów. Czynność hormonalna organizmu jest kierowana przez ośrodkowy układ nerwowy, a podstawową rolę odgrywa tam podwzgórze. Podwzgórze pełni funkcję łącznika między układami nerwowym i hormonalnym, wywierając bezpośredni wpływ na przysadkę mózkową.
PRZYSADKA MÓZGOWA
Przysadka mózgowa jest ro nieparzysty gruczoł położony u podstawy mózgu. Do hormonów przysadki należą: hormon wzrostu i hormony wpływające na działalność innych gruczołów dokrewnych. Pod wpływem tych hormonów inne gruczoły dokrewne wydzielają swe hormony.
TARCZYCA
Tarczyca jest to nieparzysty gruczoł, w którym produkowana jest m.in. tyroksyna, która reguluje przemianę materii w organizmie.
GRUCZOŁY PRZYTARCZYCZNE
Gruczoły przytarczyczne są to cztery gruczoły produkujące parathormon, który kieruje gospodarką wapniowo-fosforową ustroju.
TRZUSTKA
Trzustka jest to gruczoł produkujący hormony insulinę i glukagon, regulujące gospodaeką węglowodanową organizmu.
NADNERCZA
Nadnercza są to parzyste gruczoły dokrewne. Można w nich wyróżnić warstwę zewnętrzną - korę i wewnętrzną - rdzeń. Kora wydziela wiele hormonów zwanych kortykosterydami, które wpływają na przemianę materii i regulują gospodarką wodną oraz mineralną ustroju. Rdzeń nadnerczy wydziela adrenalinę, która przyspiesza czynność serca, powoduje wzrost ciśnienia we krwi a także podnosi poziom cukru we krwi.
JAJNIKI I JĄDRA
Jajniki produkują hormony estrogen i progesteron natomiast jądra hormon testosteron.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata