profil

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?

poleca 85% 452 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Uważam, że starożytne ideały mogą być i są cenne dla człowieka wspólczesnego.
Starożytność to okres w historii świata trwający do V w. n. e. Świat starożytny, choć tak geograficznie i kulturowo różnorodny, w dużym stopniu wyznawał podobne wartości jak my współcześni.

Starożytność stworzyła wiele bliskich nam ideałów, przez kilkanaście wieków czerpiemy z jej dorobku , to co najlepsze, czerpiemy również wzory postaw życiowych. Ideał rycerza, pięknego, męskiego, odważnego wojownika, niezłomnego patriotę, przezwyciężającego własne słabości poznajemy na przykładzie Hektora. Hektor pozbył się ogromnego lęku, dla ratowania własnego honoru – stanął do walki z Achillesem i mimo przegranej, uznano go za bohatera. Wspólczesnym odpowiednikiem takiej postawy jest na przykład główny bohater filmu pt. ,, Gladiator ”, wspaniały wojownik, który walczy, ażeby odzyskać wolność swoją i swoich przyjaciół. Dobrym przykładem do tej postawy jest również film ,, Patriota”, mówiący o człowieku, który za cenę ratowania własnej Ojczyzny, jest gotowy oddać wszystko nawet własne młode życie.
Charakterystyczne dla starożytności mity tłumaczyły zjawiska przyrody i ludzkie namiętności. Z tych też powodów są aktualne do dzisiaj.
Powszechnie znane i stosowane dzisiaj są powiedzenia, takie jak np. : " Kompleks Edypa" , " Syzyfowa praca", " Pięta Achillessowa", które swoje źródła mają w starożytnych mitach. Znajomość tych mitów pozwala na refleksję swojego zachowania. Nieprzemyslane i niekonsekwentne działanie może na przykład przerodzić się w pracę permanentną czyli syzyfową, niedającą konkretnych efektów.

Ludzkie namiętności bez względu na epokę pozostają takie same. W tym też znaczeniu wartości charaktrystyczne dla starożytności takie jak: odwaga, patriotyzm, uszanowanie rodziny, odpowiedzialność, wiara w bogów ( Boga), miłość do bliżniego są cenne dla wspólczesnych..

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta