profil

Czy czuję się człowiekiem wolnym?

poleca 85% 419 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Gdy usiadłem do napisania tego wypracowania odpowiedź na pytanie zadane w temacie wydawała mi się zupełnie jasna. Jednak po dłuższym zastanowieniu się przed rozpoczęciem pisania okazało się, że nie jest to wcale takie łatwe zadanie jak się "na pierwszy rzut oka" wydawało. Temat ten wymaga od piszącego dłuższego przemyślenia i wejrzenia w głąb siebie.

Po namyśle doszedłem do wniosku, że nie umiem jasno odpowiedzieć: tak lub nie. Wynika to prawdopodobnie z małego doświadczenia, które przyniosło mi moje krótkie życie. Po prostu nie wiem, czy czuję się wolnym, czy nie.

Ileż to wojen wywołało niewolnictwo... wszelkie zamachy na suwerenność państw, narodów... Zaczynając od prześladowań chrześcijan w czasach biblijnych, poprzez wojnę secesyjną w Stanach Zjednoczonych, dwie Wojny Światowe, aż do czasów współczesnych: konflikty państw na Bliskim Wschodzie. Jak wiele krwi przelano za wolność...

Przykładem może tu posłużyć, nie szukając daleko, Rzeczpospolita Polska:

gdy to pamiętnego dnia 11 listopada 1918 roku polska odzyskała wolność. Świętujemy co roku święto Odzyskania Niepodległości. Lecz czym jest ta wolność dla dzisiejszej młodzieży u progu dorosłości?

Jak pisze Zygmunt Kałużyński (publicysta, krytyk filmowy):

"Wolność wtedy ma pełną wartość ludzką, gdy zostaje wywalczona
i gdy zależna jest od ryzyka i decyzji każdego, nie zaś gdy otrzymuje
się ją w szkole jako przepis. Swoboda, która stała się instytucją,
traci wartość wolności, staje się tylko higieną. W dodatku nie
wzbogaca ona wewnętrznie tego, kto z niej korzysta. Nie jest ona
zdobyczą ludzką przeżytą, lecz zabiegiem, który zaraz staje się rutyną."

Osiemdziesiąt lat temu, naród polski, wybiegł na ulice, ściskał, i znajomych, i obcych sobie ludzi ciesząc się z odzyskanej niezależności. Dzisiaj? Młodzież cieszy się z wolnego od zajęć szkolnych dnia i przełącza telewizor na inny kanał, ponieważ "na jedynce" emitowane są nudne obchody Dnia Niepodległości. Nie dane nam było (może i dobrze) żyć w niewoli, i walczyć o wolność. Nie "przeżyliśmy" tego.

Poeta, Zbigniew Jerzyna, napisał:

"Wolność nie jest darem, ma krople potu na czole."

Wszędzie słyszę: "żyjesz w wolnym świecie", "jesteś wolnym człowiekiem". Nie wiem co to niewola, dlatego nie wiem co to wolność. Mój dziadek czuł się skrępowany ponieważ nie mógł mówić w swoim języku narodowym. Ja czuję się niewolnikiem, bo zewsząd otaczają mnie inne, mniej zauważalne ograniczenia. Nie mogę nie chodzić do szkoły, nie mogę wsiąść do samochodu i pojechać gdzie mnie oczy poniosą i nie mogę położyć się spać na środku autostrady... Więc dlaczego nie napiszę, iż nie czuję się wolny? Albowiem nie mogę zapomnieć o historii i o moim dziadku, który zginął po to, bym ja mógł mówić po Polsku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty